Nazwę zmieni m.in. ul. Szenwalda.

i

Autor: Urząd Miasta Poznania Nazwę zmieni m.in. ul. Szenwalda.

Które ulice w Poznaniu zmienią nazwy, bo za bardzo kojarzą się z komunizmem?

2016-09-21 14:42

W związku z ustawą dekomunizacyjną część ulic w Poznaniu będzie musiała zmienić nazwy. Część z wytypowanych nazw budzi jednak spory wśród radnych.

Ustawę znoszącą nazwy ulic i placów propagujących komunizm przegłosował Sejm. Zmianami mają się jednak mają zająć poszczególne miasta. O tym, które nazwy ulic należy zmienić w Poznaniu, dyskutowano na ostatnim posiedzeniu Komisji Kultury i Nauki.

Zarząd Geodezji i Kastratu Miejskiego GEOPOZ przedstawił sześć ulic, których nazwa miałaby się zmienić. I tak na Świerczewie w miejsce Lucjana Szenwalda (poety i działacza komunistycznego) nowym patronem ulicy ma zostać Stanisław Kasznica (komendant Narodowych Sił Zbrojnych).

W pobliżu jeziora Kierskiego znajduje się ulica PGR Wielkie, która ma być przemianowana na ul. Nad Przeźmierką. Z kolei na Wilczym Młynie ul. gen. Zygmunta Berlinga (m.in. dowódca utworzonej w Związku Radzieckim I Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki) zastąpi najprawdopodobniej ul. Ryszarda Kaczorowskiego (ostatni prezydent RP na uchodźstwie).

Spór o ul. Armii Ludowej

O ile powyższe propozycje nie wzbudziły wątpliwości większości radnych z Komisji Kultury i Nauki, o tyle rozbieżności pojawiły się przy ocenie nazwy ul. Armii Ludowej. Za jej zmianą jest m.in. Przemysław Alexandrowicz z PiS-u.

- Była to formacja komunistyczna, negująca obowiązującą polską konstytucję i rząd. AL popełniała też zbrodnie na ludności polskiej – mówił podczas posiedzenia, proponując, aby nowym patronem ulicy został 15. Pułk Ułanów Poznańskich.

Tej propozycji przyklasnęła Joanna Frnakiewicz z Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego, dla której brak ulicy 15. Pułku Ułanów Poznańskich, a obecność takich patronów jak Ludwik Waryński i Franklin Delano Roosevelta, to wstyd dla miasta.

Przewodniczący Komisji Antoni Szczuciński z klubu Zjednoczonej Lewicy, nie odnosząc się do oceny Armii Ludowej, przypomniał, że organizacje o innej orientacji politycznej, dziś przez niektóre środowiska bardzo chwalone, też oskarżane są o zbrodnie.

Łagodniej radni podeszli do nazwy ul. Żołnierzy Lenino (Wilczy Młyn). Radny Szczuciński przypomniał, że Lenino to miejsce symbolizujące śmierć wielu polskich żołnierzy. Zgodził się z tym radny Alexandrowicz, podkreślając, że szeregowych żołnierzy pod Lenino spotkała prawdziwa hekatomba i proponując, aby nazwę zmienić na np. ul. Dywizji Kościuszkowskiej.

Ostatecznie radni na razie odłożyli decyzję w sprawie przyszłej nazwy ul. Żołnierzy Lenino.

Na koniec dyskutowano o zmianie nazwy ul. Józefa Paszty (działacza komunistycznego i związkowego), położona w pobliżu pętli na Ogrodach. Po tym jak mieszkańcy w konsultacjach społecznych (w pierwszym ich etapie) sprzeciwili się przemianowaniu placu Ludwika Waryńskiego na Wandy Błeńskiej, jej imię mogłoby zastąpić właśnie Pasztę.

Szukanie miejsca dla Wandy Błeńskiej

Ponieważ jednak pojawiła się jeszcze inna propozycja, aby na placu Waryńskiego urządzić skwer i nazwać go imieniem Błeńskiej, radni postanowili zaczekać z decyzją. Jeśli Wanda Błeńska zostałaby ostatecznie patronką skweru, to obecna ul. Paszty mogłaby otrzymać nazwę związaną np. z tajnym nauczaniem podczas II wojny światowej.

Uzgodnienia radnych są na razie wstępną opinią i wskazówką dla GEOPOZ-u. Urzędnicy muszą teraz przygotować projekty uchwał, które najpierw zaopiniuje Komisja Kultury i Nauki, a następnie ostateczną decyzję podejmie Rada Miasta na sesji.

Z pewnością nie jest to koniec dyskusji nad tą sprawą, tym bardziej, że wśród radnych są osoby przeciwne wszelkim zmianom nazw ulic.

- Nazwy świadczą o pewnym czasie historycznym - mówi radna Katarzyna Kretkowska ze Zjednoczonej Lewicy. - Na przykład nazwa PGR Wielkie pokazuje, co tam kiedyś było. To jakiś fragment historii, który zacieramy. Wiem jednak, że jeśli my nie zmienimy, to zmieni wojewoda - dodała.
- Nie ma zgody na konserwowanie nazw komunistycznej rewolucji - kontrargumentował radny Alexandrowicz.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki