Kleszczowe zapalenie mózgu

i

Autor: Getty images

Lekarze apelują o ostrożność! W lasach i parkach czyha NIEBEZPIECZEŃSTWO

2020-05-07 11:29

Chociaż największym zagrożeniem jest teraz dla wszystkich koronawirus, lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują, żeby nie zapomnieć o innym niebezpieczeństwie! - W lasach, parkach czyhają na nas kleszcze! Przypominamy więc, że już czas zaszczepić się na kleszczowe zapalenie mózgu - przypomina Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

- Nie wiadomo jak długo jeszcze cały świat będzie się borykał z pandemią koronawirusa. Przewidywania nie są zbyt optymistyczne. Ciągle za mało wiadomo o sile rażenia tego drobnoustroju. Warto mieć jednak świadomość, że może pokrzyżować wszystkie najbliższe plany, także urlopowe. Odpadają wczasy w popularnych kurortach, czy zagraniczne wycieczki! Pozostają ogrody, parki i lasy. A w nich? Kolejny wróg! Czekający na zdobycz w trawach, krzewach, na drzewach. Atakujący bezboleśnie - mówi Janicka. Jak wyjaśniają lekarze kleszcze podczas ukłucia uwalniają substancje znieczulające, przeciwkrzepliwe i przeciwzapalne, dlatego nie zawsze można poczuć ich obecność na skórze.

CZYTAJ: Twój telefon przyciąga ZAINFEKOWANE kleszcze! Naukowcy mają na to dowody!

- Gdy kleszcz wbił się w skórę, należy go usunąć jak najszybciej. W tym celu należy użyć pęsety i delikatnie chwycić nią kleszcza przy samej skórze i wyciągnąć zdecydowanym ruchem obrotowym. Po usunięciu pasożyta miejsce ukłucia sprawdzić i starannie zdezynfekować - wyjaśnia Janicka i dodaje, że absolutnie nie wolno smarować miejsca ukłucia tłuszczem, benzyną, wykręcać, ani wyciskać! Przez następny miesiąc należy to miejsce obserwować, czy nie występuje rumień. - Jeśli taki wystąpi, trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w celu zastosowania antybiotykoterapii - mówi Janicka i dodaje, że atak pasożytów może wywołać groźne choroby. Do najczęstszych należą zapalenie mózgu i borelioza.

Bożena Janicka przypomina, że przed kleszczowym zapaleniem mózgu można się zabezpieczyć dzięki szczepieniom. - Dostępne są dwie skuteczne i bezpieczne szczepionki, które można stosować już u dzieci od 2 roku życia. Trzeba jednak pamiętać, że takie  zaszczepienie nie chroni przed innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze, w tym przed boreliozą (tę leczy się antybiotykami) - mówi Janicka.

Kleszcze

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki