Kleszcze ATAKUJĄ! W wielkopolskich lasach czeka nas INWAZJA KLESZCZY

2020-04-27 12:10
Kleszcze ATAKUJĄ! W wielkopolskich lasach czeka nas INWAZJA KLESZCZY
Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Kleszcze ATAKUJĄ! W wielkopolskich lasach czeka nas INWAZJA KLESZCZY

Kleszcze zaczynają atakować w lasach naszego regionu. I warto na nie uważać, bo niektóre przenoszą groźne choroby – między innymi boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. W tym roku może być ich jeszcze więcej i mogą być groźniejsze niż dotychczas. Kleszcze mogą atakować nie tylko w lasach, ale również w parkach i na osiedlach.

Kleszcze w wielkopolskich lasach

Planujesz spacer w lesie? Najważniejszy jest ubiór, który nie może być rekreacyjny, To musi być przemyślany strój (koszula z długim rękawem, spodnie, pełne buty). Dobrze jest mieć nakrycie głowy. Jeśli chcielibyśmy się przemieścić przez tereny pełne paproci, krzewów, to koniecznie trzeba mieć na sobie pełne ubranie.

Po spacerze w lesie warto dokładnie obejrzeć swoje ciało. Jeśli okaże się, że z lasu zabraliśmy do domu kleszcza, trzeba jak najszybciej go wyciągnąć.

JAK USUNĄĆ KLESZCZA?

Kleszcza trzeba usunąć w całości. Nie można go wykręcać. Trzeba chwycić pęsetą i pociągnąć. Nie można go smarować masłem, czy olejem.

JAKIE CHOROBY PRZENOSZĄ KLESZCZE?

Kleszcze przenoszą groźne choroby, między innymi boreliozę. W ubiegłym roku w Wielkopolsce zachorowało na nią blisko tysiąc osób. Na boreliozę nie można się zaszczepić. Istnieje jedynie szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Warto na nie uważać nie tylko w lasach. Kleszcze można spotkać również w miejskich parkach.

Karta na Kleszcze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE