Konkurs Wieniawskiego rozpoczął się w Poznaniu w piątek, 7 października. Miejscem koncertów i przesłuchań konkursu jest Aula Uniwersytecka. Jednak w jej pobliżu trwają intensywne prace budowlane związane z przebudową odcinka ul. Święty Marcin. Remont obejmuje też modernizację torowisk m.in. odcinek znajdujący się na ulicy Fredry.
Remont nie zakłóci konkursu
Urząd Miasta Poznania zapewnił, że prowadzone prace budowlane nie zakłócą występów artystom i odbioru muzyki melomanom, jak zdarzało się to w poprzednich latach. W godzinach przesłuchań i koncertów będą się one odbywały bez użycia ciężkiego sprzętu.
"W poprzednich latach mikrofony radiowe i telewizyjne zbierały dźwięki z ruchu ulicznego i tramwajów. Tak więc dźwięki dobiegające z budowy z pewnością miałyby wpływ na jakość odbioru muzyki" – podało miasto.
Rekordowa edycja
Tegoroczna edycja Konkursu Wieniawskiego jest rekordowa pod względem liczby zgłoszeń. W preselekcjach zgłosiło się ponad 220 skrzypków z 30 krajów. Jury wyłoniło 41 najlepszych instrumentalistów, którzy zostali zaproszeni do udziału w pierwszym etapie konkursu.
W piątek po południu nastąpi losowanie kolejności występów uczestników; ustalona zostanie kolejność, w jakiej zaprezentują się w przesłuchaniach I, II i III etapu. Wykonania uczestników będzie oceniać międzynarodowe jury pod przewodnictwem francuskiego skrzypka i dyrygenta Augustina Dumay. Pula nagród wynosi 115 tys. euro. Zdobywca I nagrody otrzyma 50 tys. euro.
Koncert inauguracyjny
Wieczorem 7 października w Auli Uniwersyteckiej odbędzie się koncert inauguracyjny, podczas którego z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki wystąpi Veriko Tchumburidze, laureatka I nagrody 15. Konkursu Wieniawskiego.
Najstarszy konkurs skrzypcowy na świecie
Gala wręczenia nagród i koncert laureatów odbędzie się 21 października w Poznaniu. 23 października w Warszawie odbędzie się II Koncert Laureatów. Konkurs im. Wieniawskiego to najstarszy międzynarodowy konkurs skrzypcowy na świecie. Po raz pierwszy odbył się w 1935 r. w Warszawie. Drugi z kolei zorganizowano po 17 latach, w 1952 r. w Poznaniu. Od tamtej pory konkurs odbywa się w stolicy Wielkopolski co pięć lat.