Jest postanowienie sądu

Mieli niespełna 15 i 14 lat, gdy pomogli w porwaniu i zgwałceniu 14-letniej Kasi. Sąd zdecydował o ich dalszym losie

2024-02-23 16:31

Tą wstrząsającą historią żyła cała Polska. 14-letnia Kasia została porwana spod marketu w Poznaniu i wywieziona za miasto. Tam była katowana i gwałcona. W bestialskim procederze udział brała 39-letnia Paulinie K. oraz grupa nastolatków. Szymon M. i Marzena G. mieli wówczas niespełna 15 i 14 lat. Decyzją Sądu Okręgowego trafią do zakładu poprawczego o wzmożonym nadzorze wychowawczym.

Porwali i zgwałcili 14-latkę z Poznania

Horror rozegrał się 22 lipca 2022 roku. 39-letnia Paulina K. razem z 17-letnim Alanem O. i trojgiem nieletnich porwała 14-letnią Kasię spod marketu w Poznaniu i za miastem przez prawie dwie godziny znęcała się nad nią! Nastolatka została zgwałcona i pobita. Oprawcy przypalali ją też papierosami, ogolili jej głowę i brwi, a wszystko nagrywali swoimi telefonami.

Motywem sprawców miał być dług w wysokości 20 zł. 14-latka miała bowiem uszkodzić grzałkę do e-papierosa i odmówić opłacenia naprawy.

Sąd zdecydował, co dalej z Szymonem M. i Marzeną G.

Nieletni uczestnicy porwania, którzy w chwili zdarzenia mieli niespełna 15 i 14 lat, po zatrzymaniu zostali odizolowani. W maju ubiegłego roku poznański sąd rodzinny wydał postanowienie w ich sprawie i zdecydował o zastosowaniu wobec Szymona M. i Marzeny G. "środka poprawczego w postaci umieszczenia w zakładzie poprawczym o wzmożonym nadzorze wychowawczym".

Zgodnie z postanowieniem sądu, Szymon M. i Marzena G. mają przebywać w zakładzie poprawczym do ukończenia przez nich pełnoletności. Postanowienie było nieprawomocne i pełnomocnicy nieletnich złożyli apelację.

W piątek, 23 lutego, Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał prawomocną decyzję w tej sprawie. Utrzymał w mocy postanowienie sądu I instancji, za wyjątkiem jednego punktu - chodzi o zmianę kwalifikacji prawnej na naruszenie nietykalności cielesnej. W pozostałej części postanowienie utrzymano w mocy.

Paulina K. i Alan O. skazani

W innym procesie pozostałym sprawcom - 39-letniej wówczas Paulinie K. i 17-letniemu Alanowi O. - prokuratura przedstawiła zarzuty dotyczące uprowadzenia, pozbawienia wolności i brutalnego zgwałcenia małoletniej pokrzywdzonej, a także utrwalania telefonami komórkowymi treści pornograficznych. W styczniu Sąd Okręgowy w Poznaniu skazał Paulinę K. na karę 10 lat i 1 miesiąca więzienia, zaś Alanowi O. wymierzono karę 7 lat pozbawienia wolności.

Oboje oskarżonych zobowiązanych zostało także do solidarnego zadośćuczynienia krzywdy przez zapłatę na rzecz pokrzywdzonej kwoty 200 tys. zł. Proces prowadzony był z wyłączeniem jawności ze względu na dobro małoletniej pokrzywdzonej. Wyrok jest nieprawomocny.

Córka Pauliny K. ukarana

Sąd rodzinny podjął już także nieprawomocną decyzję w osobnej sprawie córki Pauliny K. - Laury B., która również brała udział w zdarzeniu. Sąd uznał, że Laura B. dopuściła się wraz z innymi osobami czynu karalnego. Zdecydował o umieszczeniu jej w zakładzie poprawczym, jednak zastosowanie tego środka zostało warunkowo zawieszone na trzy lata. Prawomocna decyzja w tej sprawie ma zostać wydana przez Sąd Okręgowy w Poznaniu na początku kwietnia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany