Nie chcesz umrzeć na raka szyjki macicy? Umów się już dziś na bezpłatne badanie!

2020-01-21 22:54 MROK
Trwa Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy
Autor: OPEN Poznań Trwa Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy

Właśnie trwa Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy, a jego główną bronią jest… wiedza. Dlatego onkolodzy w całej Polsce przekonują, że nie ma lepszego sposobu na wygraną z tym nowotworem jak profilaktyczne badania, dzięki którym chorobę można wykryć w początkowym stadium. W Wielkopolsce na bezpłatne badanie cytologiczne zaprasza między innymi Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów im. Aliny Pienkowskiej. 

Badaniem, które wykrywa raka szyjki macicy jest cytologia. W ogóle nie boli i trwa dosłownie kilka minut.

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje cytologię raz na trzy lata. Warto o tym pamiętać i korzystać z tej opcji. Rokrocznie w Polsce diagnozę nowotworu szyjki macicy słyszy ponad 3 tysiące pacjentek. Duża część z nich zgłasza się do specjalistów w zaawansowanym stadium, z którym trudno sobie poradzić. Niestety rak szyjki macicy jest podstępny i… cichy. Potrafi rozwijać się latami, nie dając żadnych objawów. Dlatego badania cytologicznego, czyli pobieranie wymazu szyjki macicy, nie sposób przecenić.

Na bezpłatną cytologię można liczyć w siedzibie OPEN w Poznaniu (ul. Kazimierza Wielkiego 24) i w Cytobusie, który codziennie przemierza drogi całego województwa wielkopolskiego. Termin swojej cytologii można zarezerwować, dzwoniąc na numer telefonu 61 850 13 27 (czynny w godzinach 8:00 - 18:00). Bezpłatne badanie dedykowane jest paniom w wieku 25 - 59.