Pułapki bycia swoim własnym szefem

i

Autor: mat. prasowe

Pułapki bycia swoim własnym szefem

2019-11-13 9:00

Zdarzają się chwile, kiedy masz ochotę rzucić swoją pracę i samodzielnie zająć się prowadzeniem przedsiębiorstwa. Często takie pomysły są wynikiem frustracji związanej z wyjątkowo stresującym wydarzeniem. Nie warto podejmować decyzji o założeniu własnej firmy pod wpływem tego rodzaju emocji. Z jakimi trudnościami musi borykać się właściciel przedsiębiorstwa?

Zorientowanie w zmieniających się przepisach

Jeśli na Pracuj.pl nie ma żadnych atrakcyjnych dla Ciebie ogłoszeń, a obecna praca jest źródłem ciągłego niezadowolenia, możesz dojść do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem jest zostanie swoim własnym szefem. Pamiętaj, że jako przedsiębiorcę obowiązują Cię przepisy prawne, które nie dotyczyły osoby zatrudnionej na umowę o pracę. Musisz zadbać, by firma na czas rozliczała się z podatków. Jako właściciel w pełni odpowiadasz za wszelkie uchybienia względem prawa i urzędników.

Niepewność finansowa

Prowadzenie własnego biznesu może przynieść Ci dochód, który znacznie będzie przekraczał Twoje uposażenie pracownicze, lecz droga do niego jest kręta i wyboista. Jeśli nie dysponujesz dużym kapitałem, który możesz zainwestować w otwarcie przedsiębiorstwa musisz liczyć się z tym, że początki firmy będą bardzo trudnym okresem pod względem finansowym. Zanim znajdziesz bazę klientów, którzy zapewnią Ci bezpieczeństwo i pewność dochodu zdarzą się miesiące, w których trudno będzie Ci uregulować stałe zobowiązania. Musisz być przygotowany na taką sytuację. Nawet jeśli Twoja firma świetnie funkcjonuje, pamiętaj, że dobra passa w każdej chwili może się odwrócić. Zawsze istnieje ryzyko, że ktoś inny będzie miał lepiej i taniej, a Twoi klienci zaczną odchodzić.

Trudność w uzyskaniu balansu między życiem prywatnym a pracą

Jako przedsiębiorca sam zarządzasz swoim czasem pracy. Z pewnością będzie zależeć Ci na powiększaniu zysków. Bardzo łatwo możesz wpaść w pułapkę ciągłej pracy bez wystarczającego odpoczynku. Decydując się na drogę przedsiębiorcy musisz zdawać sobie sprawę, że ośmiogodzinny dzień pracy najprawdopodobniej będziesz musiał na zawsze pożegnać. Doglądanie przedsiębiorstwa to zajęcie bardzo angażujące nie tylko pod względem wysiłku, ale też czasu. Trudno pogodzić zarządzanie firmą z rozwiniętym życiem prywatnym i rodzinnym. Większość właścicieli przedsiębiorstw musi dokonywać bardzo trudnych wyborów swoich priorytetów. Niestety nierzadko cierpi na tym ilość czasu wolnego i pielęgnowanie kontaktów towarzyskich.

Artykuł sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki