Święto Konstytucji 3 Maja w Poznaniu – będzie parada, orkiestra i salwa honorowa

2017-05-02 14:32
Główne uroczystości odbędą się na placu Wolności.
Autor: Urząd Miasta Poznania Główne uroczystości odbędą się na placu Wolności.

W środę uroczystości z okazji święta Konstytucji 3 Maja odbędą się również w Poznaniu. Ich główną areną będzie plac Wolności.

Ustanowiona przez polski Sejm 3 maja 1791 r. ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszym tego typu dokumentem w Europie i drugim na świecie.

Już wtedy rocznicę ustanowienia konstytucji uchwalono świętem państwowym, ale z oczywistych względów nie było ono obchodzono w czasie rozbiorów. 3 maja ponownie stał się świętem w 1919 r. i był nim aż do II wojny światowej. W czasach PRL-u jego obchody nadal były zakazane. Od 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do jednego z najbardziej uroczystych polskich świąt państwowych.

W środę uroczystości upamiętniające konstytucję z 1791 r. odbędą się w całej Polsce. W Poznaniu rozpoczną się o godz. 10 od złożenia kwiatów przez przedstawicieli władz samorządowych pod posągiem Stanisława Augusta Poniatowskiego w Sali Sądowej Ratusza.

Pół godziny później w poznańskiej farze rozpocznie się msza święta celebrowana przez ks. bp. Damiana Bryla. Po zakończonym nabożeństwie, ok. godziny 11.30 sprzed kościoła farnego wyruszy parada. Uczestnicy mszy, a także ułani i młodzież z poznańskich szkół przejdą ul. Świętosławską, przez Stary Rynek i ul. Paderewskiego na placu Wolności. Towarzyszyć im będzie Orkiestra MPK.

Już od godziny 11 na placu Wolności obecne będą kompanie honorowe Wojska Polskiego, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej i Związku Harcerstwa Polskiego. Grać będzie Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych.

Główną uroczystość na placu Wolności o godzinie 12 otworzy Mazurek Dąbrowskiego w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych oraz podniesienie flagi państwowej.

Na cześć konstytucji wystrzelona zostanie salwa honorowa. Odczytana też będzie jej preambuła. Następnie przemówienie z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja wygłosi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Na zakończenie uroczystości zgromadzeni na placu obejrzą pokaz musztry paradnej w wykonaniu Sił Powietrznych.

Obok oficjalnych uroczystości odbędą się także inne wydarzenia organizowane przez różne instytucje i organizacje, m.in. o godz. 12:15 przed ratuszem wszyscy chętni będą mogli zatańczyć poloneza.

- Pokażmy wszystkim, że w ten radosny sposób taż można świętować. Rok temu była pierwsza edycja tego wydarzenia i było nas wuchta, tej. W tym roku może być jeszcze lepiej. Zaproś znajomych, zabierz rodzinę i widzimy się na rynku – zapraszają organizatorzy.

Czytaj też: Sklepy czynne w długi weekend majowy w Poznaniu. Sprawdź godziny otwarcia w majówkę [1, 2 i 3 maja]

 
Zobacz podsumowanie ostatniego tygodnia ESKA INFO:
 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE