Tłumy słuchaczy

Szokujące słowa egzorcysty o księżach! Takich duchownych uważa za opętanych

2022-11-23 11:24

Znany poznański egzorcysta, o. Sergiusz Niziński, karmelita, wykładowca filozofii na Wydziale Teologicznym, profesor, nie ma wątpliwości: bać należy się grzechu, a nie szatana! - To grzech otwiera bowiem na złego ducha, nie odwrotnie - mówi duchowny. W czasie poznańskiej konferencji „Między egzorcyzmem a psychoterapią” próbowano znaleźć odpowiedź na pytanie, czy istnieje związek egzorcyzmów z psychoterapią. Słowa, które padły w czasie otwartego wykładu szokują! Szczegóły w artykule.

O egzorcyzmach o.Sergiusz Niziński, wykładowca Wydziału Teologicznego UAM, wie wszystko. Dlatego został poproszony o opowiedzenie na otwartym wykładzie na konferencji, zorganizowanej przez Fundację Jezuickiego Ośrodka Kultury i Rozwoju, poradnię psychologiczno-duchową Vinea i Wydział Teologiczny UAM, o naturze, trudnościach i efektach egzorcyzmów. W czasie jego wystąpienia sala w budynku Akademii Lubrańskiego na Ostrowie Tumskim w Poznaniu wypełniła się po brzegi.

Specjalista od egzorcyzmów

O szatanie o. Niziński wie wszystko, bo brał udział w niejednych egzorcyzmach. - Opętanie jest wtedy, gdy byt natury duchowej oddziałuje na człowieka przemocą w celu uniemożliwienia zbawienia - tłumaczył duchowny dodając, że inne formy działania złego ducha to pokusa czy dręczenie. - Jedna osoba na 30, które przychodzą do mnie, faktycznie jest opętana - wyliczał.

Tak można rozpoznać, że ktoś jest opętany

Po czym można poznać osobę opętaną przez szatana? - Taka osoba mówi w obcych językach, których wcześniej nie znała, ma nieproporcjonalną siłę, ma wiedzę o ukrytych przedmiotach, potrafi wypowiedzieć grzechy innych osób, wyrzuca święte przedmioty - wylicza i podaje przykład, że jedna z osób opętanych znalazła w szafie schowany przez bliskich obraz Matki Bożej po to tylko, by ten obraz wyrzucić z domu.

Nawet księża mogą być opętani

- Inne objawy opętania to gwałtowna nienawiść, strach przed sacrum i przed świętymi rzeczami, przemawianie w 1. osobie jako pan i władca, bluźnierstwa i domaganie się kultu - mówił Niziński. Opętanie może między innymi przyjść do osób, które korzystają z wróżek, chodzą do bioenergoterapeuty czy po prostu pragną czegoś za wszelką cenę. - Także ksiądz, który korzysta z usług prostytutki i odprawia mszę jest opętany - grzmiał Niziński. Karmelita nie ma wątpliwości, egzorcyzmy to poważna sprawa, ale nie może zastąpić i wchodzić w kompetencje psychologów i psychiatrów.

Wykład o egzorcyzmach