Superksiężyc 2019. We wtorek Księżyc będzie najbliżej Ziemi!

i

Autor: Pixabay / rkarkowski Superksiężyc 2019. We wtorek Księżyc będzie najbliżej Ziemi!

To będzie wyjątkowe zjawisko. Kolejne dopiero za 7 lat. Zobacz wyjątkowo jasny "śnieżny" Superksiężyc na poznańskim niebie!

2019-02-19 12:45

W lutym 2019 roku w całej Polsce będziemy mogli podziwiać wyjątkowe zjawisko. "Śnieżny" Superksiężyc będzie wyjątkowo jasny. Po raz kolejny będziemy mogli zobaczyć go w takiej postaci dopiero za 7 lat.

Czym jest superksiężyc?

O Superksiężycu możemy mówić, kiedy Księżyc znajduje się w perygeum, czyli punkcie orbity, będącym najbliżej Ziemi. Kolejnym warunkiem jest występująca tej nocy pełnia. Jego tarcza staje się wówczas dużo większa, a odbite światło wydaje się zdecydowanie jaśniejsze.

Kiedy obserwować "śnieżny" Superksiężyc?

19 lutego Księżyc znajdzie się w odległości zaledwie 364201 kilometrów od Ziemi. Księżyc wzejdzie o godzinie 16:44 według obowiązującego w Polsce czasu zimowego i zajdzie następnego dnia o 6:58. Będzie o 14 procent większy niż zwykle i o 30 procent jaśniejszy, dlatego też określany jest mianem "śnieżnego". Ponownie taki jasny Księżyc będzie dopiero w grudniu 2026 roku.

Jak i skąd najlepiej obserwować superksiężyc w Poznaniu i okolicach?

Do obserwacji Superksiężyca nie jest wymagany żaden specjalistyczny sprzęt. Najważniejsze warunkiem jest bezchmurne niebo. Pogoda ma tu największe znaczenie. Dla lepszego efektu warto wybrać się za miasto, z dala od zabudowań i źródeł światła, które powodują na niebie tzw. "zanieczyszczenie świetlne". Mogą to być np. okolice Moraska.

Wszystko zależy jednak od pogody. Superksiężyc jest najlepiej widoczny na bezchmurnym niebie, o co dość trudno o tej porze roku. Jeżeli jednak chmury zasłonią niebo do tego stopnia, że będzie to niemożliwe, trzeba uzbroić się w odrobinę cierpliwości.

CZYTAJ TEŻ:

>> Weź nie truj! Poznań walczy ze smogiem!

>> Policja podsumowuje akcję "Prędkość - Zero Tolerancji". Czy poznaniacy jeździli za szybko?

ZOBACZ WIDEO:

 
 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki