Trwa Betlejem Poznańskie w Poznaniu. Miejska choinka czeka na znak

2019-11-30 9:30 EIPOZ
Choinka miejska
Autor: poznan.pl

Już w sobotę na Starym Rynku ruszy jarmark bożonarodzeniowy. Rozświetlona zostanie miejska choinka, a na mieszkańców Poznania czeka wiele atrakcji.

Betlejem Poznańskie w Poznaniu trwa już od kilku dni, ale na placu Wolności. W sobotę (30 listopada) jarmark wystartuje na Starym Rynku. Przede wszystkim uroczyście zostanie rozświetlona miejska choinka. Wieczór uświetni pokaz akrobatyczny i koncert Marty Podulki.

- Atrakcje dla dzieci będą czekać już od godzin południowych. O godz. 17 nastąpi główny punkt programu - przed Ratuszem rozświetlona zostanie miejska choinka. Tym właśnie oficjalnie rozpoczniemy Betlejem Poznańskie na Starym Rynku. W tym roku, jak zawsze, czeka wiele atrakcji, które przyciągają nie tylko poznaniaków, mieszkańców Wielkopolski i innych regionów Polski, ale też gości z zagranicy - przekazał Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta Urzędu Miasta Poznania.

Na świątecznym kiermaszu, który stanie na Starym Rynku, oprócz wystawców z Polski, znajdą się też kupcy z Litwy, Ukrainy, Białorusi czy Niemiec. W tym roku pojawi się też więcej stoisk, na których można będzie kupić rękodzieła - choinkowe ozdoby i świąteczne prezenty. Jak zawsze, będzie można odwiedzić Szopkę Bożonarodzeniową, zadzwonić "Dzwonkiem życzeń" czy wrzucić list do Gwiazdora do specjalnie przygotowanej skrzynki Poczty św. Mikołaja. Pojawi się również zimowa instalacja niespodzianka.

Kiedy Poznań Ice Festival?

Na tą imprezę czeka wielu mieszkańców Poznania. Zaplanowano ją na 7-8 grudnia. Udział w zawodach weźmie 24 uczestników z 11 krajów świata. Oprócz rzeźbiarzy z Polski, w szranki staną zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Czech, Ukrainy, Serbii, Iraku, Meksyku, Filipin, Malezji i Hiszpanii.

Pierwszego dnia zmagań odbędzie się widowiskowy konkurs Speed Ice Carving. Zadaniem uczestników będzie odtworzenie w lodzie konkursowego wzoru - liczy się czas, bowiem otrzymają na to tylko zaledwie kilkadziesiąt minut. Na niedzielę zaplanowano konkurs główny. Dwanaście dwuosobowych drużyn dostanie kilkanaście ton lodu i niemal cały dzień na stworzenie kilkumetrowych rzeźb na dowolny temat.

W programie festiwalu znalazły się też koncert piosenek świątecznych, pokaz Ice Show oraz warsztaty rzeźbienia w lodzie dla dzieci. W tym roku na uczestników zabawy i gości, którzy przyjdą obejrzeć zmagania zawodników, czeka mała zmiana. Festiwal przenosi się na zachodnią ścianę rynku, pomiędzy ulicami Paderewskiego i Zamkową.

Cicha noc w Poznaniu

Z kolei 14 grudnia każdy będzie mógł zaśpiewać "Cichą Noc". Wszyscy chętni będą mogli ją zaśpiewać w wielu językach świata. W końcu to najbardziej popularna kolęda na świecie.

15 grudnia do Poznania zawita Betlejemskie Światło Pokoju. Natomiast w ostatni weekend, tuż przed zakończeniem jarmarku, ulicami miasta przejdzie Wielka Świąteczna Parada. Na Starym Rynku można będzie też spotkać Gwiazdora, który przyjedzie odebrać listy od najmłodszych poznaniaków.

Poznań przedłuża święta!

W tym roku bożonarodzeniowe atrakcje będą dłużej cieszyć poznaniaków i turystów. Betlejem Poznańskie na placu Wolności i Starym Rynku potrwa do 22 grudnia. Natomiast od 28 grudnia do 1 stycznia można będzie wziąć udział w zabawie na ul. Św. Marcin. Przeniesiona zostanie tam zimowa instalacja. Będzie można coś zjeść i napić się grzanego wina. Czekają też atrakcje taneczne.

Więcej informacji o Betlejem Poznańskim 2019 można znaleźć na stronie internetowej.