Wielkopolskie: OGROMNA dziura w ziemi! Wygląda, jak po uderzeniu meteorytu! Co się stało?

Wielkopolskie: OGROMNA dziura w ziemi! Wygląda, jak po uderzeniu meteorytu! Co się stało?
Autor: pixabay.com/Wapno Druga Strona Medalu Wielkopolskie: OGROMNA dziura w ziemi! Wygląda, jak po uderzeniu meteorytu! Co się stało?

Potężne zapadlisko w miejscowości Wapno w woj. wielkopolskim. Gigantyczna dziura w ziemi pojawiła się na terenie nieczynnych wyrobisk pokopalnianych. - Sytuacja na tą chwilę jest stabilna i nie zagraża w sposób bezpośredni mieszkańcom miejscowości Wapno - informują władze gminy. Teren jest monitorowany 24 godziny na dobę przez jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych.

Wapno. Potężne zapadlisko w ziemi. Służby monitorują teren

Zapadlisko w Wapnie pojawiło się na terenie nieczynnych wyrobisk pokopalnianych 26 lutego. O zdarzeniu poinformowano na stronie internetowej gminy. - Sytuacja na tą chwilę jest stabilna i nie zagraża w sposób bezpośredni mieszkańcom miejscowości Wapno. Teren jest monitorowany 24 godziny na dobę przez jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Wapno w oparciu o uruchomione procedury zarządzania kryzysowego - czytamy w komunikacie. Jak to się stało, że właśnie w tym rejonie powstała doszło do takie odkształcenia na powierzchni? W Wapnie przez kilkadziesiąt lat XX w. funkcjonowała kopalnia soli. Zamknięto ją po tym, jak w sierpniu 1977 roku miała miejsce katastrofa górnicza, w wyniku której zniszczona została znacząca część miejscowości. Ewakuowano wówczas ok. 1,4 tys. osób. Z powodu eksploatacji tego typu zjawiska mogą się pojawiać na powierzchni ziemi.

Zobacz również: Dziwnów. Auto wpadło do rzeki. Nie żyją cztery osoby, w tym dzieci. Zginął również pies. Wiemy, kim były ofiary [ZDJĘCIA]

Wójt o zaistniałej sytuacji powiadomił m.in. urzędy górnicze, państwową służbę geologiczną, policję, straż pożarną oraz władze lokalne i regionalne.- Jestem w stałym kontakcie z wymienionymi organami w celu monitorowania obecnej sytuacji. O dalszych działaniach związanych z zapadliskiem będę informował mieszkańców po decyzjach wydanych przez organy właściwe, mające w kompetencjach przeciwdziałanie skutkom szkód górniczych na terenie Gminy Wapno - mówi Maciej Kędzerski.

Wójt zaapelował też o zaprzestanie prób dotarcia do miejsca zapadliska, ponieważ naraża to zarówno te osoby oraz strażaków pełniących służbę na utratę zdrowia.

Tragedia w Dziwnowie. Samochód w rzece. Nie żyją cztery osoby, w tym dwoje dzieci
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE