Warta Poznań ma jeden CEL! Trener i zawodnicy mówią o... utrzymaniu!

2020-02-27 12:47 BM
Warta Poznań przed rundą wiosenną
Autor: Super Express

W najbliższy weekend rozpoczyna się runda wiosenna Fortuna 1. Ligi. Warta Poznań zimę spędziła na pozycji lidera. W klubie doszło do kilku kosmetycznych zmian, a trener i zawodnicy marzą tylko o jednym. Czy Warta Poznań wywalczy awans do PKO BP Ekstraklasy i czy to jest główny cel Zielonych w najbliższych miesiącach?

Warta Poznań to rewelacja pierwszej części sezonu Fortuna 1. ligi. Zieloni w dwudziestu meczach wywalczyli 40 punktów i zasłużenie zajmują pierwsze miejsce w ligowej tabeli. Nic dziwnego, że coraz głośniej mówi się o awansie do PKO BP Ekstraklasy, co byłoby wielkim sukcesem, a zarazem wielką niespodzianką.

Trener Warty Poznań wprost powiedział jaki jest cel na najbliższe miesiące. Jego odpowiedź wprawiła dziennikarzy w osłupienie. - Naszym celem jest utrzymanie - zaskoczył Piotr Tworek, który chwilę później dodał coś jeszcze. - Oczywiście chodzi o utrzymanie pozycji, którą zajmujemy. Perspektywa trochę się zmieniła i sami sobie to stworzyliśmy - powiedział trener Tworek, którego nigdy nie opuszcza dobry humor.

Przed Wartą czternaście spotkań, a każde z nich będzie jak finał. Do PKO BP Ekstraklasy bezpośrednio awansują dwa pierwsze zespoły oraz jeden, który wygra play-off (powalczą w nich zespoły z miejsc 3-6 - przyp.red.). Walka o awans zapowiada się bardzo ciekawie. Zieloni są faworytami, ale to nie będzie łatwa dla nich rola.

- Nie ma łatwych meczów w pierwszej lidze. Runda jesienna pokazała, że każde zwycięstwo trzeba wydrzeć. Spodziewamy się ciężkich spotkań, a one będą trudniejsze niż jesienią. Przeciwnicy wiedzą jak gra Warta i będą nas jeszcze dogłębniej analizować - uważa Tworek.

Pracowita zima

Za Wartą Poznań pracowita zima. Piłkarze rozegrali siedem meczów sparingowych. Ich bilans do trzy zwycięstwa, dwa remisy i dwie porażki. W ostatnim spotkaniu towarzyskim Zieloni pokonali Wisłę Płock (1:0). Do tych wyników nie należy przykładać większej uwagi. Prawdziwy potencjał poznamy dopiero w meczach o punkty. - Każdy z nas chce grać. Mamy za sobą sparingi, ale mecze o punkty to dodatkowa presja i motywacja. Tego nam brakowało i nie możemy doczekać się pierwszego spotkania - przyznaje Bartosz Kieliba, kapitan Zielonych.

Zimą wykonano nie tylko dużo pracy na boisku, ale także w gabinetach dyrektorskich. Po bardzo udanej jesieni zawodnicy otrzymali wiele ofert transferowych. Z klubu z Drogi Dębińskiej mogli odejść m.in. Mateusz Kupczak i Gracjan Jaroch, czyli wyróżniające się postacie. Tak się jednak nie stało, a działacze dali sygnał, że nikt zimą nie opuści zespołu. - Kluczowe było utrzymanie składu, który zrobił taki wynik jesienią. Zostali wszyscy, których chcieliśmy utrzymać - przyznaje Robert Graf, dyrektor sportowy Warty.

Ponadto zespół wzmocniła trójka zawodników o bardzo dużym potencjale i doświadczeniu. To Mateusz Szczepaniak. Jakub Apolinarski i Krzysztof Danielewicz. - Zakontraktowanie tej trójki jest bardzo ważne. Można powiedzieć, że się wzmocniliśmy - mówi dyrektor sportowy. - Zespół jest zbudowany do walki o najwyższe cele - wtóruje mu trener Tworek.

Ekstraklasa jest blisko

Zapach ekstraklasy czują nie tylko kibice, ale także zawodnicy. - Nie boję się walki o awans. Trener zaznaczył, że znamy swoją siłę i wartość - opowiada Kieliba, który przeszedł z Zielonymi bardzo długą drogę. Obrońca występuje w klubie od 2015 roku i przeszedł z nim drogę od trzeciej ligi. - Jestem związany z Poznaniem i Wartą. Mogę zapewnić, że zrobimy wszystko, aby zakończyć ten sezon z sukcesem - dodaje.

Ostatnia kolejka Fortuna 1. Ligi zaplanowana jest na 30 i 31 maja. Wtedy się okaże czy Warta Poznań osiągnęła swój cel. - To będzie spełnienie także moich marzeń. Każde zwycięstwo będzie przybliżać nas do piłkarskiego raju jakim jest w Polsce gra w ekstraklasie - opowiada trener Tworek.

Cały rok na wyjeździe?

Warta gra jak z nut, ale kibice z Poznania nie mogą tego obserwować. Stadion przy Drodze Dębińskiej nie spełnia wymogów licencyjnych i Zieloni występują od początku sezonu w oddalonym o 50 kilometrów Grodzisku Wielkopolskim. Dla wielu osób to ogromne utrudnienie. Z pewnością gdyby poznański obiekt nadawał się do użytku to na trybunach byłyby tłumy. W tym momencie trwa remont stadionu w Poznaniu. Niedługo w "Ogródku" mają stanąć jupitery, które pozwolą grać Zielonym w stolicy Wielkopolski. - Czekamy na rozpoczęcie prac. Głęboko wierzymy, że jupitery staną jeszcze w tym sezonie. Termin majowy jest możliwy - przekazał Piotr Leśniowski, rzecznik klubu.

Warta Poznań w TV

Warta Poznań pierwsze spotkanie rozegra w poniedziałek (2 marca) w Grodzisku Wielkopolskim. Przeciwnikiem Zielonych będzie Radomiak Radom. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18:00, a zobaczyć je będzie można w telewizji Polsat Sport Extra. Zresztą w pierwszych pięciu wiosennych kolejkach Warta aż czterokrotnie będzie gościć na szklanym ekranie. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich kibiców poznańskiego sportu.

Robert Lewandowski kontuzjowany! Wypadnie na bardzo długo

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.