Uwaga na oszustów internetowych. Tak wyłudzają dane do konta

i

Autor: Pixabay

Oszuści atakują

Widzisz takiego newsa? Uważaj! Policja ostrzega. Można stracić konto!

2022-09-14 14:13

Drastyczne uprowadzenie małej Ani. Rodzice proszą o pomoc! Takie informacje to w internecie plaga! I wcale nie chodzi ani o przestrzeganie, ani o pomaganie. Wągrowiecka policja ostrzega przed krzykliwymi artykułami, za którymi czają się… oszuści! Na Facebooku pojawiły się posty, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Jeden z nich sugeruje właśnie uprowadzenie małej Ani. Szczegóły w artykule.

Jak informuje Dominik Zieliński z wągrowieckiej policji nie ma dnia, aby na grupach na Facebooku nie pojawiały się sensacyjne doniesienia, służące wyłudzaniu danych osobowych. - Internetowi oszuści, aby zdobyć dane do logowania do Facebooka, próbowali wykorzystać nieprawdziwe informacje - mówi policjant.

Tym razem są to sensacyjne doniesienia o porwaniu małej dziewczynki. Żeby artykuł wyglądał realistycznie, autorzy posta umieścili w nim zdjęcie dziecka i rysopis sprawcy. - Po kliknięciu takiego posta jest prośba o podanie danych logowania, a przecież już jesteśmy zalogowani, więc po co? Jest to oczywiście narzędzie do uzyskania danych logowania do profilu użytkownika Facebooka - wyjaśnia Zieliński.

Tak wyglądają fake newsy publikowane przez oszustów:

Policja ostrzega przed oszustami

i

Autor: Policja Wągrowiec

Dlatego policja apeluje, żeby nie klikać w takie linki, nie podawać danych logowania na serwerach, gdzie jesteśmy zalogowani. - A jeżeli ktoś podaje, że policja opublikowała nagranie z porwania, można to łatwo sprawdzić - na stronie policji, a na pewno pojawiło by się to w lokalnie funkcjonujących mediach, które na bieżąco współpracują z policją - tłumaczy Zieliński i dodaje, że ani w Wągrowcu, ani okolicy nie uprowadzono ostatnio żadnego dziecka.

Wypłacał pieniądze z wyłudzonego kodu BLIK, zauważyła go policjantka
Nasi Partnerzy polecają