Wielkopolskie: Nie tylko seniorzy są oszukiwani w internecie. 21-latka straciła dużo kasy!

2021-03-25 11:45
Wielkopolskie: Nie tylko seniorzy są oszukiwani w internecie. 21-latka straciła dużo kasy!
Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Wielkopolskie: Nie tylko seniorzy są oszukiwani w internecie. 21-latka straciła dużo kasy!

Młoda kobieta, mieszkanka powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego padła ofiarą paskudnego oszustwa. Była przekonana, że ma kontakt z doradcą bankowym, a prawda okazała się zupełnie inna. Przestępcy sięgają po coraz to nowsze sposoby wobec swoich ofiar, a policja apeluje o wszelką ostrożność nie tylko w Internecie.

Metody na wnuczka, na policjanta, czy na bankowca wciąż są praktykowane przez przestępców. Dodatkowo w czasie pandemii naciągacze oferują nawet szczepionki antycovidowe. Pomysły nieustannie ewoluują i przybierają zmodyfikowane postacie. Cyber przestępcy również nie próżnują. Kreatywność nie zna granic. W dobie Internetu pojawia się wiele trendów związanych z przestępczością. Obecnie inwestycje krypotowalutowe zyskują na popularności. Ofiarami podstępu padają już nie tylko seniorzy, ale młodsze, stosunkowo obyte w Internecie osoby. Przekonała się o tym 21-letnia mieszkanka powiatu czarnkowsko-trzcianieckiego.

- 16 marca otrzymała telefon. Mężczyzna był bardzo przekonujący i profesjonalny. Za jego namową 21-latka zainstalowała na komputerze w pełni legalny i uczciwy program do zdalnej obsługi komputera, a następnie zalogowała się do swojego banku. Ostatecznie sprawca uzyskał dostęp do jej danych bankowych, gdzie za jej zgodą wziął kredyt w wysokości 49 tysięcy złotych. Twierdził, że nie ma się martwić, bo kredyt będzie wkrótce anulowany. Pieniądze te miały być przewalutowane na tzw. bitcoiny i przelane na jej konto. W ostateczności cała kwota kredytu trafiła na konto oszusta – mówi asp. Karolina Górzna-Kustra, oficer prasowa KPP w Czarnkowie.

To niestety nie pierwsza z takich sytuacji. Podobna miała miejsce w ostatnich dniach w Rawiczu. 50-letnia kobieta padła ofiarą analityka finansowego. Również zaufała jego profesjonalizmowi. Policja alarmuje, by zachować szczególną ostrożność i każdorazowo informować o swoich podejrzeniach.

Oddała oszustom 30 tyś. zł, które syn odkładał na mieszkanie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE