Wywołali zamieszki pod komisariatem w Koninie. Trafią za kraty?

2019-11-20 7:46 EIPOZ
Zamieszki pod komendą policji w Koninie. W ruch poszły kamienie i butelki! [WIDEO]
Autor: Screen z transmisji Lm.pl

Trzy osoby usłyszały zarzuty prokuratorskie po zamieszkach do jakich doszło pod komisariatem w Koninie. To wszystko ma związek ze śmiertelnym postrzeleniem 21-latka, do którego doszło w ubiegły czwartek.

W niedzielę w Koninie było bardzo nerwowo. Do tego stopnia, że pod komisariatem policji doszło do zamieszek. Funkcjonariusze zatrzymali łącznie siedem osób (w tym czterech nieletnich). Trzy osoby usłyszały zarzuty prokuratorskie.

PAP poinformowała, że dwóch zatrzymanych usłyszało zarzuty czynnej napaści na policjanta. Mieli oni bowiem kopać i znieważać funkcjonariuszy. Przyznali się do popełnionego czynu i tłumaczyli, że działali pod wpływem wzburzenia. - Mówili też o tym, że częściowo ich działanie spowodowane było tym, że byli pod wpływem alkoholu - powiedziała prokurator Małgorzata Kudła.

Śledczy wystąpili do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanych tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy, m. in. w związku z grożącą im wysoką karą. Tej dwójce grozi nawet 10 lat więzienia.

Trzeci z zatrzymanych mężczyzn będzie odpowiadać za szarpanie policjanta za kamizelkę taktyczną. Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

PRZECZYTAJ TEŻ: Co się wydarzyło w Koninie?

Podczas zamieszek w Koninie niegroźnie rannych zostało trzech policjantów.

Adam C. zastrzelony przez policjanta

Dramat rozegrał się w czwartek (14 listopada) około godz. 10:00 na osiedlu Wyszyńskiego w Koninie. Funkcjonariusze chcieli wylegitymować grupę trzech mężczyzn (21-latka i dwóch 15-latków). W pewnym momencie jeden z nich zaczął uciekać. - Doszło do sytuacji, w której policjant zmuszony był użyć broni. Mężczyzna został postrzelony. Mimo reanimacji zmarł - mówił mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy wielkopolskiej policji.

Od czasu zdarzenia w Koninie jest bardzo nerwowo. W niedzielę były zamieszki pod komendą, a prezydent Konina, Piotr Kortykowski zwołał sztab kryzysowy. W mieście pojawiło się więcej patroli policyjnych.

W sprawie prowadzone jest śledztwo w kierunku nieumyślnego nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego i nieumyślnego spowodowania śmierci. Policjant, który strzelał nie może być na razie przesłuchany, ponieważ przebywa na obserwacji w jednym ze szpitali psychiatrycznych na terenie Wielkopolski.

Pogrzeb Adama C. odbędzie się w czwartek (21 listopada). 21-latek spocznie na konińskim cmentarzu komunalnym.