Do stłumienia protestów komunistyczne władze użyły czołgów.

i

Autor: Public Domain/Wikimedia Commons Do stłumienia protestów komunistyczne władze użyły czołgów.

Z czym poznaniakom kojarzy się 28 czerwca? Wielu nie ma pojęcia [SONDA AUDIO]

2017-06-28 14:33

Chociaż to jedna z najważniejszych dat w historii Poznania, wielu poznaniaków w ogóle nie kojarzy, aby 28 czerwca przypadała jakaś ważna rocznica.

W Poznaniu bardzo hucznie świętuje dwie rocznice – przypadającą 27 grudnia rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz przypadającą 28 czerwca rocznicę Poznańskiego Czerwca'56. O obu datach przypominają nazwy ważnych ulic i pomniki. Przypominające o tragicznych wydarzeniach czerwcowych Poznańskie Krzyże na placu Mickiewicza to chyba najbardziej znany pomnik stojący w Poznaniu, który siłą rzeczy musi znać każdy mieszkaniec miasta.

Mimo to okazuje się, że bardzo wielu, zwłaszcza młodych poznaniakom data 28 czerwca nie kojarzy się zupełnie z niczym. Tylko niektórzy kojarzą, że to w ogóle musi być ważna data, skoro jest taka ulica w Poznaniu.

Posłuchajcie sondy przeprowadzonej przez reportera Radia ESKA Mateusza Cholewę:

Przypomnijmy, że 28 czerwca 1956 r. robotnicy zakładów Cegielskiego na znak protestu przeciwko pogarszającym się warunkom życia i pracy w komunistycznej Polsce wyszli na ulice, a wkrótce dołączyli do nich pracownicy innych zakładów pracy. Wkrótce protest przerodził się w manifestację na placu przed Zamkiem Cesarskim, gdzie mieściło się Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Szacuje się, że tłum liczył nawet 100 tys. osób.

Wkrótce w mieście wybuchły zamieszki, do których stłumienia skierowano około 10 tysięcy żołnierzy i 400 czołgów. W trwających trzy dni starciach zginęło 57 osób, których symbolem stała się najmłodsza ofiara – 13-letni Romek Strzałkowski.

Poznański Czerwiec był pierwszym protestem obywateli przeciwko narzuconej Polsce komunistycznej władzy. Więcej informacji na temat tamtych wydarzeń można znaleźć na stronie http://www.poznan.pl/czerwiec56/.

Czytaj też: Poznań oddaje hołd ofiarom Poznańskiego Czerwca 1956 r. - kwiaty, rekonstrukcje i race [PROGRAM]

 
Zobacz podsumowanie ostatniego tygodnia ESKA INFO:
 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki