Żegnaj Norbercie... Tak wyglądała ostatnia droga 16-latka, który powiesił się w szafie [ZDJĘCIA]

2019-10-18 7:38

Zamiast dzwonka na lekcje, wczoraj dla Norberta N. (+16 l.) rozbrzmiały w Raszkowie pod Ostrowem Wielkopolskim (woj. wielkopolskie) dzwony kościelne. Nastolatek powiesił się w szafie w swoim pokoju, ale nikt nie wie dlaczego. Tajemnicę swego desperackiego kroku zabrał ze sobą do grobu. Jego koledzy na pogrzeb przyszli pożegnać go z białymi różami w ręce. Wszyscy płakali…

Ta tragedia wstrząsnęła całą Polską. Spokojny, grzeczny, a przede wszystkim bardzo inteligentny i pracowity uczeń liceum, który naukę stawiał zawsze na pierwszym miejscu, niespodziewanie powiesił się w szafie. Odnalazła go mama. Chociaż prokuratura prowadzi śledztwo w tej sprawie, być może nigdy nie poznamy odpowiedzi na to najtrudniejsze pytanie: dlaczego?

Zobacz: Zakazany kult Santa Muerte. Dlaczego Watykan zabronił czcić Świętą Śmierć?

Tymczasem Kinga Pawlak, psycholog z Pracowni Rozwoju Osobistego w Środzie Wielkopolskiej alarmuje: samobójstwa wśród młodzieży to potężne zjawisko. - Skala zachowań samobójczych wśród nastolatków jest niepokojąca - mówi pani psycholog. Co mogą zrobić dorośli, żeby pomóc nastolatkom w ich trudnym okresie dojrzewania? Zdaniem Kingi Pawlak dorośli powinni reagować na wszystkie niepokojące zmiany w zachowaniu osoby nastoletniej.

– Takie jak unikanie kontaktu z otoczeniem, zmniejszoną rozmowność, zamknięcie się w sobie, wagarowanie, utratę spontaniczności, ograniczenie aktywności, rezygnację z przyjemności, brak dbałości o siebie i swoją higienę, rozproszenie uwagi i gorsze wyniki w nauce i samouszkodzenia – wymienia psycholog.

W okresie dorastania istnieje ryzyko wystąpienia depresji młodzieńczej, która może być sygnałem dla otoczenia, że coś niedobrego dzieje się w życiu nastolatka. Depresja – ma wiele twarzy, a dorośli powinni szczególnie zwrócić uwagę na takie zachowania, jak smutek, ale też na nagłą, pojawiającą się nadmierną drażliwość, impulsywność, złość, a nawet perfekcjonizm. Tymczasem w wielu szkołach i rodzinach gratyfikuje się nadmierną sumienność i obowiązkowość, a wyznacznikiem szczęścia i prestiżu są oceny.

Kinga Pawlak, psycholog, alarmuje: samobójstwa wśród młodzieży to potężne zjawisko

i

Autor: Archiwum prywatne Kinga Pawlak, psycholog, alarmuje: samobójstwa wśród młodzieży to potężne zjawisko

Nie ma jednak jednej złotej rady, jak nie dopuścić do dramatu takiego jak pod Ostrowem, ale najważniejsze jest to, żeby nie uciekać od problemów. - Rozmawiajmy ze swoimi dziećmi od najmłodszych lat, budujmy wzajemne zaufanie, spróbujmy być autentyczni w relacjach – nauczmy nasze dzieci wyrażać swoje emocje, myśli i opinie, zarówno w szkole, jak i domach – przekonuje Pawlak. Bądźmy uważni, mniej oceniajmy i starajmy się zrozumieć, co dzieje się w świecie nastolatków.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki