Zmiana czasu na letni 2020: Kiedy przestawiamy zegarki? Jak będzie działać komunikacja miejska i pociągi w Poznaniu? [INFORMATOR]

2020-03-27 13:41 BM
Tramwaj MPK Poznań/zdj. ilustracyjne
Autor: Iga Nawojczyk

Ostatni weekend marca to nie tylko pierwsze chwile wiosny lub ostatnie podrygi zimy. To także ważne dni dla naszego codziennego funkcjonowania. Każdego roku w ostatni weekend marca przechodzimy również na czas letni. Kiedy przestawiamy zegarki? Jak tej nocy będzie działać komunikacja miejska w Poznaniu lub połączenia kolejowe? Sprawdźcie!

Kiedy przestawiamy zegarki?

Zegarki przestawiamy już w najbliższy weekend, czyli w nocy z 28 na 29 marca, z godziny 2.00 na 3.00. Oznacza to, że śpimy tej nocy o godzinę krócej.

Zmiana czasu może spowodować, że jesteśmy trochę zdezorientowani i tracimy poczucie czasu. Ta operacja sprawia także drobne utrudnienia dla pasażerów komunikacji miejskiej i pociągów.

Zmiany w komunikacji miejskiej w Poznaniu

Pasażerowie poznańskiej komunikacji miejskiej powinni zachować szczególną uwagę przy planowaniu podróży. MPK Poznań już przypomniało o zmianie czasu, a co za tym idzie o drobnych zmianach w rozkładzie:

- na linii 237 nie będzie wykonany kurs do Kicina oraz powrotny z Kicina do Poznania,
- na linii 247 po kursie o 0:17 czasu zimowego z ronda Rataje i o 0:44 czasu zimowego z Sypniewa kolejnymi będą kursy o 3:50 czasu letniego z ronda Rataje i o 4:20 czasu letniego z Sypniewa,

Zmiany w kursowaniu pociągów

Warto też dokładnie śledzić rozkłady jazdy pociągów. Dla większości pasażerów podróżujących nocą zmiany będą tylko pozorne. Część pociągów przyjedzie na docelowe stacje (teoretycznie) o godzinę później. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach internetowych przewoźników oraz na stronie rozklad-pkp.pl.

Czy to ostatnia zmiana czasu?

W roku 2018 Unia Europejska zbadała preferencje obywateli i przeprowadziła internetową ankietę, w której zdecydowana większość ankietowanych opowiedziała się za zaprzestaniem zmian czasu. W marcu 2019 Parlament Europejski zatwierdził przepisy znoszące zmianę czasu w państwach unijnych od roku 2021. Wciąż nie wiadomo jednak czy pozostaniemy przy obecnym czasie zimowym, czy jednak będzie to czas letni.

Specjalne namioty przy polskich szpitalach. Do czego służą? Rzeczniczka PCPM wyjaśnia [Super Raport]

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.