Ostatki 2020. Kiedy wypadają? Jakie są zwyczaje?

2020-02-25 7:21
Ostatki 2020
Autor: annca/pixabay.com Ostatki 2020

Ostatki 2020. Kiedy kiedy wypadają? Ostatki, zwane również zapustami, to ostatnie dni karnawału, które rozpoczynają się w „Tłusty czwartek” i trwają do wtorku przed Środą Popielcową.

Ostatki 2020: kiedy wypadają?

Ostatki to czas karnawałowej zabawy. Jest to ostatni moment na zabawę przed Wielkim Postem. W tym roku ostatki wypadają od 20 lutego (tłusty czwartek) do 25 lutego, czyli do śledzika (w Wielkopolsce jest to tzw. „podkoziołek”) ostatniego dnia karnawału. W naszej tradycji to wtorek przed Środą Popielcową. Data śledzika jest ruchoma i zależy od tego, kiedy wypada Wielkanoc i Popielec. 26 lutego 2020 roku, wypada Środa Popielcowa, która rozpoczyna czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu.

Ostatki 2020: jakie są zwyczaje?

Ostatki to czas zabawy karnawałowej. Wtedy odbywają się bale, parady, w klubach są ostatkowe dyskoteki, a restauracje organizują ostatkowe wieczory. Największym na świecie balem karnawałowym jest karnawał w Rio de Janeiro, który rozpoczyna się w ostatni piątek przed Środą Popielcową i trwa przez pięć dni, aż do środy nad ranem.

Dzień Nauki w Szczecinie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE