Radom: LOTNISKO wreszcie rozwinie skrzydła?! Zbudują SUPERNOWOCZESNY terminal

2020-10-29 22:41 PAP, MTA
Radom: LOTNISKO wreszcie rozwinie skrzydła?! Zbudują SUPERNOWOCZESNY terminal
Autor: materiały prasowe PPL

To chyba najsłynniejsze lotnisko w Polsce. Nie licząc Okęcia. Różnica polega na tym, że z Warszawy odlatują samoloty a z Radomia... niekoniecznie. Lotnisko rozwinie w końcu skrzydła? Dziś wmurowano kamień węgielny pod budowę supernowoczesnego terminala. – Cieszy obecność wiceministra infrastruktury pana Marcina Horały, odpowiedzialnego za lotnictwo w Polsce. To pokazuje, jak ważny jest ten projekt dla całego ruchu lotniczego, nie tylko tutaj w Radomiu, nie tylko dla południowej części województwa mazowieckiego i północnej części województwa świętokrzyskiego, ale tak naprawdę dla całej Polski – powiedział eurodeputowany Adam Bielan.

W czwartek odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod terminal pasażerski na lotnisku w Radomiu. Podpisano także umowę na budowę dróg kołowania i płyt postojowych wraz z infrastrukturą techniczną po wschodniej stronie lotniska – poinformował w komunikacie PPL.

Terminal będzie miał powierzchnię 30 tys. m.kw. W budynku ma się znajdować m.in. 30 stanowisk check-in, 10 kontroli bezpieczeństwa i po osiem kontroli dokumentów przy wylotach i przylotach. Ponadto w budynku będzie 10 bramek wylotowych i trzy karuzele do odbioru bagażu. Znajdzie się tam także duża strefa komercyjna z punktami gastronomicznymi i handlowymi.

Lotnisko w Radomiu. Zbudują nowy terminal

Według Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze (PPL) terminal na radomskim lotnisku będzie najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Ma być przygotowany na przyjęcie trzech milionów pasażerów rocznie. W przyszłości, gdy zajdzie taka potrzeba, będzie go można rozbudować nawet do dziewięciu mln pasażerów. Zgodnie z planami PPL Radom ma przejąć część ruchu lotniczego z Okęcia, głównie loty czarterowe i niskokosztowe, gdyż na Lotnisku Chopina trzeba zwolnić miejsce dla pasażerów tranzytowych, których liczba szybko rośnie.

Nie można myśleć tylko chwilą bieżącą – trzeba planować strategicznie, na dekady i pokolenia. Aby przyszłość była lepsza, należy budować, tworzyć nowe rzeczy. Takie jak lotniska w Radomiu czy Centralny Port Komunikacyjny – powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes PPL, Stanisław Wojtera.

Przetarg na zaprojektowanie i budowę terminala na lotnisku w Radomiu wygrała firma Mirbud. Koszt inwestycji to prawie 280,5 mln zł. W komunikacie podano, że akt erekcyjny podpisali m.in. wiceminister infrastruktury Marcin Horała, eurodeputowany Adam Bielan, poseł PiS Marek Suski, prezes PPL, Stanisław Wojtera i prezes firmy Mirbud, Jerzy Mirgos.

W czwartek podpisana została także umowa na budowę dróg kołowania i płyt postojowych wraz z infrastrukturą techniczną po wschodniej stronie lotniska. Przetarg wygrała Korporacja Budowlana DORACO, która ma zrealizować zadanie o wartości 24,6 mln zł w ciągu 16 miesięcy.

Port lotniczy Warszawa Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku jest budowany prawie od podstaw. Według PPL całe lotnisko ma być gotowe w 2022 r.

Źródło: PAP.