W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym przeprowadzono nowatorskie zabiegi neurologiczne [ZDJĘCIA]

2019-10-24 14:22

Po raz pierwszy w Radomiu wykonano operację implantacji stentu modyfikującego przepływ krwi w średniej wielkości tętnicach mózgowych oraz trombektomię. Oba zabiegi odbyły się w hybrydowej sali w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym na radomskim Józefowie.

Jak poinformowała Karolina Gajewska, rzecznik Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego, neurolodzy interwencyjni wykonali implantację stentu modyfikującego przepływ krwi w średniej wielkości tętnicach mózgowych Silk Vista Baby przez cewnik Gamma oraz trombektomię. Obie operacje były wykonywane po raz pierwszy w Radomiu przez znakomitych specjalistów: neurologa profesora Adama Kobayashiego, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie neurologii oraz wykładowcę Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kultury Fizycznej Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, radiologa profesora Macieja Szajnera z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przy współpracy instrumentariuszki Anity Niewadzisz oraz zespołu anestezjologicznego Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Oba zabiegi zakończyły się sukcesem.

Implantacja stentu modyfikującego przepływ krwi w średniej wielkości tętnicach mózgowych Silk Vista Baby przez cewnik Gamma jest nowatorskim zabiegiem, który od bardzo niedawna jest wykonywany na świecie. Zabieg wykonuje się w leczeniu skomplikowanych tętniaków mózgowych w celu zlikwidowania ryzyka pęknięcia tętniaka i tak zwanego wylewu, który jest stanem zagrożenia życia.

- Dzięki temu, że nasz szpital posiada salę hybrydową, angiograf i odpowiednie oprzyrządowanie, w tym przede wszystkim odpowiednie cewniki i stenty, można było wykonać tego typu operację z powodzeniem - poinformowała Karolina Gajewska.

Temu zabiegowi poddała się pacjentka, u której stwierdzono tętniak o bardzo trudnej anatomii.

- Przez specjalny cewnik wkłada się stent, który uniemożliwia napływ krwi do tętniaka, co zmniejsza ryzyko jego pęknięcia. Stent Silk Vista Baby był po raz pierwszy zastosowany w województwie mazowieckim, natomiast cewnik Gamma po raz pierwszy w Polsce – wyjaśnia prof. Adam Kobayashi.

Ten sam zespół lekarzy i pielęgniarek wykonał również trombektomię u 26-latki, która trafiła do szpitala na Józefowie z udarem. Zabieg ten wykonano po raz pierwszy na południu województwa mazowieckiego.

- Trombektomia to usuwanie skrzepliny zamykającej dużą tętnicę mózgową u pacjentów z udarem niedokrwiennym. Za pomocą specjalnych stentów i cewników do odsysania wyciąga się skrzeplinę z tętnicy pod kontrolą rentgena – tłumaczy profesor Kobayashi.

Trombektomia wykonana w odpowiednim czasie daje wymierne korzyści.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki