Widziałeś białą wstążkę na policyjnym mundurze? Sprawdź, co symbolizuje!

2019-12-02 9:41 MK
Widziałeś białą wstążkę na policyjnym mundurze? Sprawdź, co symbolizuje!
Autor: KPP w Sierpcu W wielu krajach symbolem tej kampanii jest noszenie białej wstążki przez mężczyzn.

25 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. To także dzień rozpoczynający kampanię „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet”. Noszenie białej wstążki jest wyrazem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej wobec kobiet. Policjanci z województwa mazowieckiego także włączyli się w akcje.

„16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet” to międzynarodowa kampania na rzecz wyeliminowania wszelkich form przemocy wobec kobiet. Akcja zakończy się 10 grudnia, czyli w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka. Przedsięwzięcie zostało zapoczątkowane przez aktywistów po tragicznych wydarzeniach w Montrealu. 6 grudnia 1989 roku na terenie tamtejszej politechniki, 25-letni mężczyzna postrzelił 24 kobiety, z których 14 zmarło w wyniku odniesionych ran. Sprawca postrzelił również 4 mężczyzn, a następnie popełnił samobójstwo.

W wielu krajach symbolem tej kampanii jest noszenie białej wstążki przez mężczyzn. Wstążka symbolizuje osobiste zobowiązanie noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć w kwestii przemocy wobec kobiet. Podejmowanie działań, mających na celu przeciwdziałanie przemocy domowej oraz ochronę osób najbardziej na nią narażonych.

„Biała Wstążka” jest największą na świecie kampanią mającą na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet, prowadzona jest już w 60 krajach.