Wielkanoc. Święconka

i

Autor: pixabay.com/Emilia_Baczynska Nie będzie święconki przez koronawirusa. Jak poświęcić pokarmy?

Wielkanoc 2020 w Radomiu. Nie będzie święconki przez koronawirusa. Jak poświęcić pokarmy?

2020-04-07 9:05

Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. W obliczu pandemii koronawirusa w Polsce zostało wprowadzone wiele obostrzeń oraz zakazów, dotyczących również kościoła. Dlatego wierni zastanawiają się: jak będą wyglądały tegoroczne święta? Czy pójdziemy ze święconką do świątyni?

Zmartwychwstanie Jezusa będziemy świętować już w niedzielę, 12 kwietnia. Polski kościół już postanowił, że w Wielką Sobotę - nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów w świątyniach, ani innych miejscach publicznych. Kościół dał jednak wiernym wskazówkę - obrzęd błogosławieństwa posiłku można przeprowadzić w domu tuż przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, numery 1347-1350”

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

"Zawsze się radujcie. Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was." (1 Tes 5, 16-18)
Albo:
"Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy  jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane." (Mt 6, 31 ab.32b-33)

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi: Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: Uczniowie poznali Pana. Alleluja
Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.
Ojciec rodziny: Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.

Wielkanoc 2020 w Radomiu

W związku z pandemią koronawirusa nowe instrukcje dotyczące sprawowania obrzędów podczas zbliżających się świąt Wielkiej Nocy. Wydało je Prezydium Konferencji Episkopatu Polski (KEP):

  • w Wielki Czwartek – liczba uczestników mszy świętej Krzyżma została ograniczona do najbliższych współpracowników biskupa; obrzęd obmywania nóg nie będzie dokonywany;
  • w Wielki Piątek – nocna adoracja Najświętszego Sakramentu jest możliwa, ale w niewielkich grupach, podobnie jak adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim w Wielką Sobotę,
  • w Wielką Sobotę - nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów w kościołach, ani innych miejscach publicznych; Konferencja Episkopatu Polski zachęca natomiast do zgodnego z kanonami kościelnymi obrzędu błogosławieństwa pokarmów/posiłku przed śniadaniem wielkanocnym.

ZOBACZ TAKŻE >>> TU KUPISZ "Super Express" w trakcie kwarantanny!
PRZECZYTAJ >>> Wiemy, kiedy wrócisz do pracy! Naukowcy wyliczyli

Sonda
Czy idziesz do spowiedzi przed Wielkanocą w czasie pandemii?
Super Raport 6.04 - Goście: Riad Haidar, Ryszard Czarnecki

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki