Wierzchy. Zagadka morderstwa rozwiązana po 27 latach! Za zbrodnią stał 54-latek z przeszłością w Specnazie?

2021-12-07 9:29
Wierzchy. Zagadka morderstwa rozwiązana po 27 latach! Za zbrodnią stał 54-latek z przeszłością w Specnazie?
Autor: leo2014/cc0/Pixabay.com Prokuratura Okręgowa w Radomiu skierowała akt oskarżenia Zdaniem śledczych szkolony w Specnazie 54-latek stoi za podwójnym morderstwem, do którego doszło w lipcu 1994 r. w miejscowości Wierzchy

Prokuratura Okręgowa w Radomiu skierowała akt oskarżenia przeciwko Rudolfowi K. Zdaniem śledczych to szkolony w Specnazie 54-latek stoi za podwójnym morderstwem, do którego doszło w lipcu 1994 r. w miejscowości Wierzchy w gminie Nowe Miasto nad Pilicą. Znaleziono tam dwóch mieszkańców Strzałek Nowych, którzy zginęli od strzałów w głowę i klatkę piersiową.

Wierzchy. Zagadka morderstwa rozwiązana po 27 latach! Za zbrodnią stał 54-latek z przeszłością w Specnazie?

Prokuratura Okręgowa w Radomiu skierowała akt oskarżenia przeciwko domniemanemu mordercy z Wierzchów w gminie Nowe Miasto nad Pilicą. Według śledczych jest nim 54-letni obywatel Ukrainy Rudolf K., mający za sobą szkolenie w Specnazie. To on, do spółki z nieustalonym do tej pory sprawcą miał zabić dwóch mieszkańców Strzałek Nowych. Ciała mężczyzn znaleziono w lipcu 1994 r. Ofiary miały skrępowane ręce i nogi oraz rany postrzałowe głowy i klatki piersiowej. Zwłoki ujawniono na terenie jednego z gospodarstw rolnych w miejscowości Wierzchy i już wtedy przeprowadzone na miejscu czynności wykazały, że za podwójnym morderstwem mogą stać dwaj byli obywatele ZSRR, których widywano w okolicy - mieli tam szukać pracy. Ówczesne śledztwo nie doprowadziło jednak do wykrycia sprawców zbrodni, więc w grudniu 1995 r. postępowanie w tej sprawie zostało umorzone.

- Pomimo umorzenia postępowania były prowadzone czynności operacyjno-wykrywcze, a także w miarę rozwoju możliwości i technik badawczych, uzyskiwano nowe opinie z zakresu badań genetycznych, balistycznych i biologicznych. Powyższe badania pozwoliły min. na wyizolowanie na zabezpieczonych na miejscu zdarzenia śladach profilu DNA sprawcy oraz odcisków jego linii papilarnych. Przeprowadzona weryfikacja wykazała, że ujawnione ślady należą one do 54-letniego obywatela Ukrainy Rudolfa K. Zgromadzony materiał dowodowy dał podstawy do podjęcia umorzonego postępowania i przedstawienia obywatelowi Ukrainy dwóch zarzutów zabójstwa. Podejrzany nie przyznał się do ich popełnia . Jak ustalono w/w posiadał przeszkolenie w jednostkach SPECNAZ, tj. siłach specjalnych wojsk radzieckich. W stosunku do podejrzanego został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania - informuje Prokuratura Okręgowa w Radomiu.

Czytaj też: Gośniewice. Nie żyje 36-latek! Rodzina reanimowała go w przechowalni owoców. Szokujące ustalenia

Czytaj też: Radom. Nie żyje 16-letni Szymon. Rodzice poświęcili wszystko, by go ratować. "Bóg pomógł mu przejść do Nieba"

Sonda
Czy polskie prawo powinno dopuszczać możliwość przedawnienia jakiegoś przestępstwa?
Zabójstwo na Żabiance
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE