Bieszczady. W Mucznem można już oglądać małe żubry. Szukają dla nich imion!

2020-07-04 17:00 Agnieszka Przystaś, RDPL w Krośnie
Bieszczady. W Mucznem można już oglądać małe żubry. Szukają dla nich imion!
Autor: Tomasz Różycki / materiały prasowe RDPL w Krośnie Bieszczady. W Mucznem można już oglądać małe żubry. Szukają dla nich imion!

Trzy młode żubry, które przyszły na świat w tym roku można już oglądać w zagrodzie w Mucznem! Do końca lipca trwa też konkurs na imiona. Żubry przyszły na świat w tym roku - 20 maja, 13 czerwca i 20 czerwca. Ale to nie koniec.

- Czekamy na jeszcze jedno wycielenie w tym roku – zaznacza Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany. - Najważniejsze, że przychodzące tu na świat żubry są dość daleko spokrewnione z dzikimi osobnikami, stąd wyposzczone w przyszłości na wolność będą pomagać w zachowaniu zmienności genetycznej, tak potrzebnej bieszczadzkim stadom, w których pula genetyczna jest mocno zawężona. Zauważyliśmy też, że młode żubry pojawiły się również w dzikich stadach

Żubr wędrowiec od kilku miesięcy przemierza Podkarpacie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Od momentu otwarcia zagrody w Mucznem urodziło się tu już 29 cieląt, niemal wszystkie po uzyskaniu dojrzałości trafiły już na wolność, a kilka z nich nawet do Rumunii.

Milionowy turysta w Zagrodzie w Mucznem?

 - Licznik od otwarcia zagrody w 2012 roku do końca czerwca tego roku wskazuje od 950 tysięcy zarejestrowanych wejść – mówi nadleśniczy Jan Mazur. – Jestem przekonany, że na tych wakacjach będziemy mieli milionowego turystę.

Wymyśl imiona dla żubrów!

Jak informuje Edward Marszałek rzecznik prasowy RDLP w Krośnie zagroda czynna jest od świtu do zmroku. Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne wprowadzono ograniczenia liczby jednorazowo wchodzących, nowe zasady zwiedzania obowiązują również w pawilonie wystawowym w Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem.

Leśnicy przypominają też, że do końca lipca można nadsyłać propozycje do konkursu na imiona dla żubrów urodzonych w tym roku w zagrodzie. Szczegóły na  stuposiany.krosno.lasy.gov.pl