CBA zatrzymało rzeszowskiego przedsiębiorcę Bartosza H. Chodzi o wyłudzanie VAT

2021-03-02 7:34 PAP ap
CBA
Autor: CBA Zdjęcie poglądowe

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 28-letniego Bartosza H., podejrzanego w śledztwie Prokuratury Krajowej w Rzeszowie dotyczącym grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT. "Funkcjonariusze CBA zatrzymali kolejną osobę zamieszaną w proceder wyłudzania VAT. Tym razem to rzeszowski przedsiębiorca" - podał we wtorek Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Bartosz H. został zatrzymany na polecenie Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. Prokurator z tej jednostki przedstawił mu zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wystawienia 15 nierzetelnych faktur VAT na łączną kwotę ponad 620 tysięcy złotych. Mężczyzna miał popełniać zarzucane mu przestępstwa w latach 2013-2014, czyli mając zaledwie 20 lat.

- Podejrzany udzielił pomocy osobom działającym w imieniu podmiotów gospodarczych w posłużeniu się tymi dokumentami, co w konsekwencji skutkowało doprowadzeniem Urzędów Skarbowych w Jarosławiu oraz w Wadowicach, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci nienależnego zwrotu podatku VAT w łącznej kwocie ponad 100 tysięcy złotych – przekazała we wtorek Prokuratura Krajowa.

Bartosz H. złożył obszerne wyjaśnienia, które – jak przekazała prokuratura – w znacznej części korespondowały z zebranym materiałem dowodowym. W związku z postawą procesową podejrzanego prokurator nie wnioskował o tymczasowe aresztowanie 28-latka, zastosował wobec niego zakaz opuszczania kraju i policyjny dozór. Śledztwo prowadzone przez podkarpacką PK dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej na terenie całego kraju, zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT, tworzeniem fikcyjnej dokumentacji kupna-sprzedaży towarów oraz przestępstw skarbowych i spowodowania uszczupleń należności publicznoprawnych wielkiej wartości.

"Dotychczas zarzuty przedstawiono 44 osobom. Wobec 25 podejrzanych stosowane są środki zapobiegawcze" – podała PK. Wśród podejrzanych są m.in. celnicy. Funkcjonariusze pracujący na stanowiskach TAX FREE na przejściach granicznych mieli w latach 2013-2014 w zamian za łapówki potwierdzać w systemie elektronicznym i dokumentach rzekomy wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej, choć w rzeczywistości taki wywóz nie miał miejsca. Dokumenty były wykorzystane przez osoby prowadzące działalność gospodarczą na terenie całego kraju podczas składania deklaracji podatkowych. Wprowadzano w błąd pracowników Urzędu Skarbowego w Jarosławiu o możliwości zastosowania zerowej stawki VAT. "Osoby te doprowadziły do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Skarbu Państwa, poprzez dokonanie bezpodstawnego zwrotu wykazanej nadwyżki podatkowej" – objaśniała jesienią PK. 

Udany przeszczep serca we Wrocławskim szpitalu
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE