Trudne warunki

Ekstremalne szkolenie straży granicznej i ratowników GOPR w Bieszczadach [GALERIA]

2023-02-21 12:49

Strażnicy graniczni z górskich placówek SG oraz ratownicy GOPR odbyli specjalne szkolenie w Bieszczadach, gdzie m.in. doskonalono umiejętność poruszania się na nartach skiturowych oraz skuterach śnieżnych. Warunki były ekstremalne.

Szkolenie trwało tydzień. Wzięli w nim udział funkcjonariusze SG z placówek w Wetlinie, Ustrzykach Górnych, Stuposianach oraz bieszczadzcy ratownicy GOPR. Trudne warunki występujące zimą wymagają od mundurowych oraz ratowników wyjątkowych umiejętności, w tym sprawnego wykorzystania nart i skuterów śnieżnych.

Jak zaznacza Piotr Zakielarz z BIOSG, narty skiturowe oraz skutery śnieżne są w warunkach zimowych często podstawowym sprzętem służącym do patrolowania granicy. To niezawodny sprzęt w sytuacjach, kiedy funkcjonariusze szybko muszą dotrzeć w trudno dostępne punkty na granicy państw w służbie mundurowi często stosują transport na nartach za skuterem śnieżnym. Ta technika pozwala na szybkie przemieszczenie się patrolu w określone miejsce, który kontynuowany jest już na samych nartach. To rozwiązanie wymaga doskonałych umiejętności zarówno od narciarza, jak i od kierującego skuterem. Dynamiczne przejazdy w ekstremalnych zimowych warunkach są nie lada wyzwaniem dla narciarza.

W szkoleniu wzięło udział blisko 20 strażników granicznych oraz ratowników. Pod okiem instruktorów narciarstwa doskonalili umiejętności przetrwania w trudnym, górskim terenie zimą. Odbyły się także zajęcia na stoku narciarskim w Ustrzykach Dolnych, instruktarz z nawigacji w warunkach ograniczonej widoczności, w warunkach nocnych oraz zasad działania w hipotermii. Wspólnie z ratownikami GOPR-u doskonalono umiejętności udzielania pierwszej pomocy w górach. Specyfika podkarpackiej granicy, także od strażników granicznych wymaga wiedzy i umiejętności niezbędnych w akcjach ratujących ludzkie życie.

Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie
Sonda
Czy chodzisz zimą w góry?