Wybory 2020. Fenomen podkarpackiej gminy Cisna. Tu wcale nie kochają PiS-u

2020-07-13 12:07 Agnieszka Przystaś
Fenomen podkarpackiej gminy Cisna. Tu wcale nie kochają PiS-u
Autor: Iwona_Olczyk/Pixabay.com zdjęcie ilustracyjne

Podkarpackie zdecydowanie jest bastionem PIS-u. Tutaj głosuje się na Dudę, Kuchcińskiego, czy Sobolewskiego. Jednak jest gmina, która zdecydowanie jest fenomenem - w gm. Cisna nie głosuje się za PIS-em, tutaj króluje PO.

Cisna to niewielka gmina na Podkarpaciu położona w pow. leskim. W tej malowniczej wsi położonej w Bieszczadach mieszka 1669 osób. Wioska nie słynie tylko i wyłącznie z pięknych terenów - jest określana jako samotna wyspa, która nie głosuje na PIS.

W drugiej turze wyborów prezydenckich 2020 wygrał tu Rafał Trzaskowski, zdobywając 70,76% głosów. Warto wspomnieć, że frekwencja w gm. Cisna była bardzo duża - wyniosła aż  83,13%! W pierwszej turze wyborów prezydenckich gm. Cisna była jedyną podkarpacką gminą, gdzie nie wygrał Andrzej Duda - wtedy również postawiono na Rafała Trzaskowskiego, zdobył wtedy 37,26% głosów:

(I tura wyborów, wyniki ze 100% komisji);

  • Rafał Trzaskowski - 37,26%
  • Andrzej Duda - 26,23%
  • Szymon Hołownia - 21,09%
  • Krzysztof Bosak - 7,14%
  • Robert Biedroń - 3,68%
  • Władysław Kosiniak-Kamysz - 3,24%
  • Pozostali kandydaci nie przekroczyli poziomu 0,5%.

Dalsza część artykułu poniżej wideo:

II tura wyborów: głosowanie w Rzeszowie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Wybory prezydenckie to nie jedyny taki przypadek. Warto zaznaczyć, że tylko w ostatnich wyborach do Sejmu czy Parlament Europejskiego również zwyciężała Koalicja Obywatelska, w której skład wchodzi PO. Duża w tym zasługa Elżbiety Łukacijewskiej (Europosłanki PO). W 2014 roku chociaż sondaże nie dawały jej szans, zdobyła jedyny mandat do Europarlamentu z ramienia PO. W 2019 roku skonfliktowana z kierownictwem partii wylądowała na ostatnim miejscu na liście KO do Parlamentu Europejskiego, a mimo to zwyciężyła. Elżbieta Łukacijewska zdobyła serca mieszkańców gm. Cisna. Od 1998 do 2001 roku sprawowała urząd wójta gm. Cisna, m.in. została współzałożycielką na Rzecz Lepszej Szkoły w Cisnej, załatwiła dla dzieci "gimbusy", ściągnęła fundusze szwajcarskie.

Należy wspomnieć, że gm. Cisna to bieszczadzka miejscowość znana i lubiana przez turystów, co przełożyło się na głosy. Oddano 3 001 kart do głosowania, a ponad połowa spośród 2982 ważnych głosów oddanych w wyborach prezydenckich 2020 (II tura) została oddana na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania - konkretnie 1626.