Pan Bronisław skończył 100 lat! Goście śpiewali mu kolejnych 100 [GALERIA]

2023-01-11 16:59

3 stycznia 2023 roku pan Bronisław Komaniecki ze Świerczowa (powiat kolbuszowski) wspólnie z rodziną i sąsiadami świętował swoje setne urodziny. Podczas tej wspaniałej uroczystości jubilat zaskoczył wszystkich piosenkami z lat młodości, które odśpiewał z pamięci. Tylko pozazdrościć!

Do Jubilata z gratulacjami i upominkami przybyli burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Ewa Gul-Czachor oraz sołtys Świerczowa Krystyna Tokarz. Podczas urodzinowej uroczystości na cześć Jubilata odśpiewano „dwieście lat”. Nie zabrakło również okolicznościowego tortu oraz wzniesienia toastu za zdrowie pana Bronisława. Stulatek z chęcią śpiewał dla zgromadzonych piosenki z dawnych lat- pamięta wiele tekstów pieśni legionowych i piosenek ludowych.

Pan Bronisław Komaniecki urodził się 3 stycznia 1923 r. w Trzęsówce (gm. Cmolas). Jako dziecko chodził do szkoły i pomagał rodzicom na gospodarstwie. W młodym wieku pracował również przy budowie drogi z Trzęsówki do Kolbuszowej. Dobrze pamięta czasy II wojny światowej i tragiczne skutki bitwy o Kolbuszową w 1939 r. Zawodowo przez wiele lat pracował na kolei. Wspomina, że pieszo chodził z Majdanu do Komorowa, z Hadykówki do Cmolasu i sprawdzał stan szyn kolejowych, aby w przypadku awarii szybko zawiadomić odpowiednie służby i wymienić popękane szyny. Po dziadku odziedziczył pasję do pszczelarstwa. Interesował i zajmował się hodowlą pszczół i sprzedażą miodu, doceniając jego cenne właściwości zdrowotne.

Pan Bronisław wychował czwórkę dzieci. Doczekał się dziewięciu wnuków i siedmiu prawnuków. Cieszy się dobrą kondycją fizyczną, jest towarzyski i otwarty w stosunku do ludzi. Podkreśla, że najważniejsze jest zdrowie, a receptą na długie życie jest ciężka praca i pozytywne nastawienie.

Wspomnienia pana Bronisława w formie wywiadu zostały opublikowane w książce „Ludzie Świerczowa” zrealizowanej na zlecenie Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Wsi Świerczów.

Mały Kazio szuka nowego domu