Jedna z najstarszych winnic na Podkarpaciu ZNISZCZONA W POWODZI! "Pomóż!"

2020-07-02 18:40 Agnieszka Przystaś
Jedna z najstarszych winnic na Podkarpaciu ZNISZCZONA  W POWODZI! Pomóż!
Autor: zrzutka.pl Jedna z najstarszych winnic na Podkarpaciu ZNISZCZONA W POWODZI! "Pomóż!"

Winnica Jasiel to jedna z najpiękniejszych winnic w Polsce i zarazem jedna z najstarszych winnic na Podkarpaciu. Była efektem prawie 20-letniej pracy, jednak niestety, została zniszczona podczas powodzi, jakie nawiedziły Podkarpacie. Potrzebne są pieniądze do jej odbudowy.

Ogromne nawałnice przeszły przez Podkarpackie w ostatnim czasie. Mnóstwo osób straciło swój dobytek życia, woda nie oszczędziła również Winnicy Jasiel, jednej z najstarszych winnic w regionie, którą założyła para nauczycieli - Elwira i Wiktora Szpakowie. W związku z ogromnymi stratami,  zbiórkę na zrzutce postanowiły założyć ich dzieci.

Gmina Jawornik Polski po powodzi

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

- Winnica była spełnieniem marzeń, dziełem pasji i efektem bardzo ciężkiej pracy naszych rodziców. To jej poświęcili się całkowicie przez ostatnie prawie 20 lat swojego życia. Wiemy, że mają w sobie wiele siły i potrafią ją odbudować, ale ich możliwości są ograniczone. Żeby podnieść się z trudnej sytuacji, w której się znaleźli, potrzebują naszego i Waszego wsparcia. - czytamy na stronie zbiórki.

Zniszczenia są ogromne. W wyniku nawałnicy, teren został uszkodzony, a winorośle... zniszczone doszczętnie.

- Cały teren rekreacyjny, stworzony wokół winnicy, uległ totalnemu zniszczeniu. Zamulone zostały cztery utworzone tam stawy, zatkane oraz uszkodzone odpływy. W wielu miejscach zapadły się skarpy. Żywioł wyrwał drzewa z korzeniami. Na prawie 2,5 ha areale uprawa winorośli została zdziesiątkowana przez potężny grad i w efekcie silnych wiatrów i deszczów. Jakiekolwiek plony w tym roku będą cudem. W przyszłym – nie wiadomo. Uszkodzone i zawalone zostały rusztowania winorośli.  - czytamy.

Założono zbiórkę, gdzie zbierana jest kwota 100 tys, zł potrzebna na odbudowę winnicy. Jak pomóc? Zbiórka na zrzutka.pl

- Zdajemy sobie sprawę, że każdy z nas odczuwa skutki trwającej pandemii. Mimo to ta zbiórka jest naszym pomysłem na wsparcie rodziców i pomoc – również mentalne – w tej trudnej dla nich sytuacji. Kwota, o którą wnioskujemy, jest minimalną kwotą oszacowanych przez nas strat i jest potrzebna do odbudowy winnicy. Liczymy na to, że wspólnymi siłami, z Waszą pomocą, odbudujemy historię i pasję naszych rodziców.