Jedyne na świecie Muzeum Bombki Choinkowej (DUŻO ZDJĘĆ, WIDEO)

2019-12-17 10:21

Tego nie ma nikt na świecie! Absolutnie unikalne, kolorowe, niepowtarzalne Muzeum Bombki Choinkowej znajduje się w Nowej Dębie (woj. podkarpackie). Odwiedzający mogą sami tworzyć swoje personalizowane bombki i zamówić najbardziej wymyślne wzory i kolory, które wykonają profesjonaliści.

Kilogramy brokatu, farb złocących, tony szkła i kolorowych dodatków codziennie zamieniane są w unikalne, ręcznie malowane i wydmuchiwane przez profesjonalnego dmuchacza, bombki. W Nowej Dębie każdego dnia w roku, nie tylko w sezonie poprzedzającym Boże Narodzenie, malowanych jest setki takich niepowtarzalnych ozdób. Małe, duże z podobizną Mikołaja, zwierząt, straszydeł z Halloween, ludzi. Bombki firmowe, o nigdzie niespotykanych kształtach z motywami świątecznymi, dedykowane, personalizowane, z danym rokiem, z piórami, wstążkami, świeczkami…. W bombkowej fabryce powstało miliony unikalnych bombek choinkowych.

Muzeum powstało w 2012 roku, usytuowane jest przy samej fabryce. Wejść do niego może każdy zupełnie za darmo, ale na pewno nie wyjdzie z pustymi rękami! Muzeum zostało założone przez Janusza Bilińskiego – właściciela Firmy Biliński, produkującej tradycyjnymi metodami bombki świąteczne. Najpierw była pasja. Mężczyzna zbierał świąteczne ozdoby, potem było ich tyle, że powstało magiczne muzeum. Mieści się ono we współczesnej działającej fabryce. Można tak podpatrzeć cały proces powstawania i zdobienia bombki. Wszystko wykonywane jest ręczcie z ogromną starannością i delikatnością, bo każda nawet najmniejsza bombeczka jest ze szkła.

Rocznie w muzeum powstaje ok 150 tys. bombek z czego 90% idzie na eksport do USA. W Polsce bombki z Nowej Dęby to naprawdę niepowtarzalne unikaty.

Ekspozycja w Muzeum Bombki Choinkowej zaczyna się od choinek udekorowanych w różnych stylach. Jest tam choinka amerykańska z jaskrawymi akcentami kolorystycznymi z nawiązaniem do amerykańskiej flagi. Bogato dekorowane drzewko w stylu wiktoriańskim, gdzie królują czerwone akcenty. Elegancka choinka francuska mieniąca się śnieżną bielą, W choince skandynawskiej również dominującym elementem jest biel i czerwień, ale nie brakuje skandynawskich skrzatów. Odwiedzający na koniec spaceru po tematycznych choinkach widzą drzewko udekorowane w stylu staropolskim z lampkami niczym świeczki i ręcznie wykonywanymi kolorowymi ozdobami.

W muzeum podziwiać można setki unikatowych, niepowtarzalnych eksponatów z różnych krajów i epok. Muzeum Bombki Choinkowej stworzone zostało nie tylko z myślą o eksponatach, ale także by ukazać różnice, a właściwie ich brak, w procesie produkcyjnym bombki na przełomie kilkudziesięciu lat. Zwiedzający mogą podziwiać pierwsze narzędzia służące do produkcji bombek choinkowych, które są niemal identyczne jak te z obecnych czasów. Ręczne, precyzyjne i dokładne malowanie ozdób choinkowych zachwyca zarówno dzieci, młodzież szkolną, a także osoby dorosłe.

Firmy produkujące szklane bombki choinkowe, z całej polski na wieść o zamiarze otwarcia muzeum zaczęły przesyłać swoje eksponaty, które wzbogaciły kolekcję o nowe, niepowtarzalne bombki choinkowe.

Wśród tysięcy eksponatów można podziwiać bombki z początków przemysłu bombkarskiego w Polsce, m.in. kolekcję kwiatową, malowaną na specjalne zamówienia dla firmy z USA , kolekcję jaj Faberge przygotowaną dla firmy Emmelie Copenhagen z Danii w 2001 roku, kolekcję serc wykonanych dla duńskiej firmy Petersgard Trading w 2004 i 2005 roku, bombki z logo firm, perełki architektury regionu uchwycone na bombce, bogatą kolekcję wzorów, która co roku zyskuje nowe egzemplarze lub bajkowe, zimowe pejzaże. Ponadto na uwagę zasługuje kolekcja upamiętniająca dwusetną rocznicę narodzin Hansa Christiana Andersena (1805/2005) oraz bombka z osobistym podpisem Jurka Owsiaka przygotowana z okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W Muzeum Bombki Choinkowej jest tyle przepięknych bombek, że każdy znajdzie coś dla siebie. Ponadto można zrobić swoją personalizowaną bombkę lub zamówić taką z dowolnym napisem czy rysunkiem. Niezwykle bajeczne miejsce.

 

Masz podobny temat?

Napisz do autora tekstu:

[email protected]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki