Koronawirus. Podkarpackie: 1 listopada BEZ PROCESJI na cmentarzach. WAŻNY apel kurii

2020-10-30 8:24 PAP, MTA
Koronawirus. Podkarpackie: 1 listopada BEZ PROCESJI na cmentarzach. WAŻNY apel kurii
Autor: Pixabay/stux

Kuria diecezjalna w Rzeszowie zaleca, aby w dniu Wszystkich Świętych oraz w Zaduszki nie organizować tradycyjnych procesji żałobnych, a msze święte były odprawiane na cmentarzach na zewnątrz kaplic, a nie wewnątrz.

WAŻNE: W piątek rząd zadecydował, że wszystkie cmentarze będą zamknięte od soboty, 31 października do poniedziałku, 2 listopada.

Opublikowane zasady organizacji nabożeństw 1 i 2 listopada uwzględniają aktualne rozporządzenia w związku ze stanem epidemii, które w najbliższych dniach mogą ulec zmianie. – Jeśli by tak się stało, należy odpowiednio reagować, informując o tym wiernych – czytamy.

W piątek rząd ma podać zalecenia dotyczące odwiedzin grobów bliskich zmarłych w pierwszych dniach listopada w sytuacji nasilającej się epidemii koronawirusa.

Kuria zaleca, aby msze św. w uroczystość Wszystkich Świętych były sprawowane na cmentarzach nie wewnątrz kaplic, ale na zewnątrz – tak, aby wierni mogli w nich uczestniczyć, zachowując bezpieczną odległość. Tak będzie m.in. na dwóch głównych cmentarzach Rzeszowa: Wilkowyja i Pobitno, na których, jak co roku, odbędą się msze św. w dniu Wszystkich Świętych o godz. 14.00, ale właśnie na zewnątrz kaplic, bez udziału biskupów i delegacji księży z rzeszowskich parafii. Nie będzie też tradycyjnej procesji za zmarłych.

Kuria w przedstawionych proboszczom zasadach organizacji nabożeństw 1 i 2 listopada zaleca, aby nie organizować tradycyjnych procesji z modlitwami za zmarłych, ani w drodze na cmentarze, ani na samych cmentarzach. – Symboliczne procesje można odprawić w Dniu Zadusznym w budynkach kościołów parafialnych, ale tylko z udziałem celebransa i asysty liturgicznej – czytamy w komunikacie kurii.

Super Raport 29.10 (Goście: Bartosz Arłukowicz - PO oraz prof. Maria Gańczak - epidemiolog)

Nie będzie np. tradycyjnej procesji na Starym Cmentarzu przy ul. Targowej w Rzeszowie w Dniu Zadusznym. W tym dniu biskup Jan Wątroba odprawi mszę św. w katedrze rzeszowskiej, po której odbędzie się procesja za zmarłych wewnątrz katedry.

Zobacz też: Kim jest BESTIA, która SKATOWAŁA dostawcę pieczywa w Jaworniku Polskim? Nowe fakty [WIDEO]

Kuria zachęca wiernych do zyskiwania odpustów zupełnych za zmarłych oraz aby odwiedzać cmentarze nie tylko w pierwszych dniach listopada. – Należy poprosić wiernych, aby rozłożyli w czasie nawiedzanie grobów bliskich zmarłych – czytamy.

Źródło: PAP.