Krosno

i

Autor: Krosno Miasto Szkła

Prąd potwornie drogi, samorząd reaguje

Krosno wyłącza nocne oświetlenie z powodu ceny prądu

2022-09-11 18:46

Krosno to 45-tysiączne miasto na Podkarpaciu. Jego władze poinformowały 7 września, że od niedzieli (11 września) w godzinach od 0.00 do 4.00 nad ranem zostanie wyłączone uliczne oświetlenie. Wszystko przez szybującą w górę cenę prądu.

Urząd Miasta w Krośnie poinformował na Facebooku, że od niedzieli (11.09) od północy nocne oświetlenie na ulicach będzie wyłączane do godz. 4.00 nad ranem. Powodem jest koszt energii elektrycznej, ale także jego nieprzewidywany wzrost, który trudno przewidzieć. O planach magistratu zostały poinformowane służby odpowiadające za bezpieczeństwo w tym 45-tysiącznym mieście - policja i straż pożarna.

- W podobnej sytuacji znalazły się wszystkie samorządy. Ościenne gminy już wcześniej ograniczyły czas działania oświetlenia - podaje urząd. - Rozumiemy, że te ograniczenia najbardziej dotkną osoby przemieszczające się w godzinach nocnych, zwłaszcza pracujące w nietypowych godzinach. Mamy jednak nadzieję, że wprowadzone - przykładem innych miast - ograniczenia nie wpłyną znacząco na komfort życia mieszkańców - dodaje magistrat przepraszając jednocześnie za przyszłe skutki podjętej decyzji.

Czytaj również: Łódź: Nie żyje 17-latek porażony przez piorun w parku Poniatowskiego

Tak wyglądają ulice warszawskiego Wawra. Cztery dni bez prądu

Na koniec Krosno pokazało, jak jest różnica między stawką dotychczasową i nową stawką. - Dla oświetlenia ulicznego cena netto wynosi 1,69 zł/kWh wobec dotychczasowej kwoty 0,34 zł/kWh. Jest to zatem ogromny wzrost cen, który ukazuje dużą niestabilność i nieprzewidywalność sytuacji energetycznej w nachodzącym czasie - poinformował magistrat. Krosno kupuje energię elektryczną poprzez grupę zakupową organizowaną przez Krośnieński Holding Komunalny. Dotychczasowy dostawca w opinii magistratu zaproponował najkorzystniejszą stawkę.

Czytaj także: Na tych stacjach benzynowych paliwo ma być wyjątkowo tanie. Kierowcy będą w szoku!

Zobacz również: Widmo blackoutu - jak najlepiej dobrać agregat prądotwórczy?

Sonda
Czy obawiasz się wysokich cen prądu?