Kwalifikacja wojskowa 2020. Kogo dotyczy? Czy można nie przyjść na komisję?

i

Autor: tprzem/cc0/pixabay Wezwania na kwalifikację wojskową dostaną osoby urodzone w 2001 roku

Kwalifikacja wojskowa 2020 w Rzeszowie. Kogo to dotyczy? Kiedy i gdzie trzeba się stawić?

2020-01-16 9:32

Ważna informacja dla młodych mieszkańców naszego regionu. W Rzeszowie i innych miastach na Podkarpaciu rusza kwalifikacja wojskowa. Sprawdź, gdzie i kiedy należy stawić się przed komisją lekarską!

Stawienie się przed komisją lekarską jest obowiązkowe. W przypadku niestawienia się przed komisją bez usprawiedliwienia, grożą poważne konsekwencje.

Kwalifikacja wojskowa 2020, zgodnie z rozporządzeniem MSWiA i MON, rozpocznie się 3 lutego i potrwa do 30 kwietnia. Na terenie całej Polski procedurą zostanie objętych około 215 tysięcy osób. Kwalifikację przeprowadzą wojewodowie przy współudziale starostów, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, szefów wojewódzkich sztabów wojskowych oraz wojskowych komendantów uzupełnień.

Czym jest kwalifikacja wojskowa?

Problematykę dotyczącą kwalifikacji wojskowej normują przepisy ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2018 r., poz. 1459) oraz przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie. Na mocy art. 37 przywołanej ustawy, kwalifikacja wojskowa w okresie pokoju należy do właściwości Ministra Spraw Wewnętrznych, natomiast jej przeprowadzenie na terenie kraju zarządzają na podstawie art. 35 ust. 4 ustawy Ministrowie Spraw Wewnętrznych i Obrony Narodowej, wydając każdorazowo stosowne rozporządzenie.

Kto musi stawić się przed komisją?

Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2020 r. podlegają:

1.  mężczyźni urodzeni w 2001 r.; 

2.  mężczyźni urodzeni w latach 1996-2000, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej; 

3.  osoby urodzone w latach 1999-2000, które:

- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,

- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;

- kobiety urodzone w latach 1996-2001, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2018/2019 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. poz. 944);

- osoby, które ukończyły osiemnaście lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Jakie dokumenty należy przedstawić podczas kwalifikacji wojskowej?

Osoby stające do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy zobowiązane są przedstawić: dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy, w przypadku kłopotów zdrowotnych również dokumenty dotyczące stanu zdrowia oraz dokument stwierdzający poziom wykształcenia lub pobierania nauki (np. aktualna legitymacja szkolna).

Nieotrzymanie lub nie przyjęcie wezwania przez osoby urodzone w latach 1995 - 1999, nie zwalnia je od obowiązku stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki