Legionella na Podkarpaciu. Kolejne potwierdzone przypadki

i

Autor: Myriams-Fotos / pixabay.com Legionella na Podkarpaciu. Kolejne potwierdzone przypadki

Groźna bakteria

Legionella na Podkarpaciu. Kolejne potwierdzone przypadki

2023-08-21 13:54

Legionella to groźna bakteria, która wywołuje m.in. zapalenie płuc. W poniedziałek (21 sierpnia 2023) sanepid wydał oświadczenie, z którego wynika, że potwierdzono przypadki zakażenia u 21 osób, przebywających w szpitalach w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim.

O zakażeniach legionellą informowano już od czwartku (17 sierpnia 2023). Sanepid otrzymał informacje ze szpitali, w których potwierdzono przypadki zakażenia. W piątek (18 sierpnia) sanepid wydał komunikat, z którego wynikało, że potwierdzono 15 przypadków zakażenia groźną bakterią. W poniedziałek (21 sierpnia 2023) wydano oświadczenie, z którego wynika, że dodatni wynik badania uzyskano o 21 osób. To mieszkańcy:

  • miasta Rzeszowa (16)
  • powiatu rzeszowskiego (3)
  • powiatu ropczycko-sędziszowskiego (1)
  • powiatu niżańskiego (1).

- W toku prowadzonego dochodzenia epidemiologicznego pobrane zostały do badania w kierunku bakterii Legionella pneumophila próbki wody ciepłej w 8 punktach wodociągu Rzeszów oraz próbki wody ciepłej i zimnej w 11 miejscach zamieszkania osób chorych - podaje Jaromir Ślączka, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Prowadzone jest też dochodzenie epidemiologiczne w powiatach, w których mieszkają osoby chore, w celu wykrycia źródeł zakażenia.

Sanepid zaznacza, że źródłem zakażenia może być woda i aerozol wody zawierający bakterie Legionella pneumophila. Zakażenie następuje najczęściej drogą inhalacyjną. 18 sierpnia pobrane zostały próbki z instalacji wody ciepłej.

- Niezależnie od tego polecono również wzmożenie szczególnego nadzoru nad instalacjami ciepłej wody w obiektach zamieszkania zbiorowego w tym domach opieki, szpitalach oraz obiektach użyteczności publicznej - można przeczytać w komunikacie sanepidu.

Sanepid zaznacza, że do zakażenia dochodzi poprzez inhalację, choroba nie przenosi się poprzez picie skażonej wody, ani z człowieka na człowieka. Szczególnie narażone są osoby starsze oraz z niską odpornością i przewlekle chore.

Express Biedrzyckiej - Marcin Kierwiński