Legionella na Podkarpaciu. Zmarła kolejna osoba

i

Autor: Parentingupstream/Pixabay.com Legionella na Podkarpaciu. Zmarła kolejna osoba

informacje sanepidu

Legionella na Podkarpaciu. Zmarła kolejna osoba

2023-09-15 14:47

Jak podał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie Jaromir Ślączka w piątek (15 września 2023), zmarła kolejna osoba zakażona legionellą. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła tym samym do 25. Szczegóły poniżej.

Z najnowszego raportu sanepidu wynika, że zmarły mężczyzna to kolejna osoba zakażona bakterią Legionella pneumophila. W informacji nie podano wieku tej osoby ani miejsca, gdzie zmarła. To już 25. zgon z potwierdzonym zakażeniem.

Jak podkreślił Jaromir Ślączka w komunikacie, u wszystkich osób, które zmarły, występowały choroby współistniejące. Zmarło 12 kobiet i 13 mężczyzn w wieku od 53 do 98 lat.

Legionella. Nie ma kolejnych zakażeń

W informacji zaznaczono, że od ośmiu dni nie odnotowano nowych zakażeń Legionellą. Sanepid dodał, że większość pacjentów, która jest jeszcze hospitalizowana zakończyła leczenie w kierunku legionellozy, ale przebywają w szpitalach ze względu na inne choroby.

W piątkowym komunikacie poinformowano również, że w związku z prowadzonym dochodzeniem epidemiologicznym skorygowano liczbę zakażeń i „wykluczono dwa przypadki”. Zatem łączna liczba zakażeń bakterią wynosi obecnie 164 przypadki, najwięcej w Rzeszowie – 112, a w powiecie rzeszowskim – 38. Pozostałe zachorowania dotyczą pacjentów z innych powiatów.

Sanepid twierdzi, że szczyt zachorowań był w dniach 12-16 sierpnia, a ognisko Legionelli wygasa.

Sąd Apelacyjny zaostrzył kary dla zabójców Remka z Krosna