Lotnisko Rzeszów-Jesionka testuje Covid Detector! Internauci: "Strzał w kolano" [ZDJĘCIE]

2021-05-12 17:48 Michał Górecki
lotnisko
Autor: Pixaby Zdjęcie poglądowe

Port Lotniczy Rzeszów Airport (w podrzeszowskiej Jesionce) jako pierwsze lotnisko regionalne przetestuje specjalną, innowacyjną technologię wykrywającą zakażenie wirusem SARS-COV-2 w wydychanym powietrzu. Internauci mają wątpliwości, czy taka inwestycja przełoży się na komercyjny sukces lotniska.

W środę 12 maja Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka poinformował, że jest pierwszym lotniskiem regionalnym, które będzie miało okazję przetestować tzw. "Covid detector". List intencyjny w tej sprawie podpisały zarządy ML System S.A. oraz Portu Lotniczego „Rzeszów-Jasionka” Sp. z o.o. Niedługo to urządzenie ma wzbogacić wyposażenie lotniska, na razie czeka jeszcze na niezbędne dokumenty.

Covid detector. Jak to działa?

Ta kwestia wydaje się kluczowa, władze portu zaznaczają kompletną bezinwazyjność takiego pomiaru i absolutny rekord szybkości pomiaru. Urządzenie zaprojektowane i wyprodukowane przez ML System S.A. Covid Detector wykorzystuje spektroskopię rozproszeniową, która - jak czytamy w komunikacie lotniska - umożliwia określenie charakterystycznego tylko dla wirusa SARS-CoV-2 widma oraz dokonanie w czasie rzeczywistym oceny próbki pobranej z powietrza wydychanego przez badaną osobę. Wynik testu jest prezentowany na ekranie urządzenia w ciągu kilku sekund. Czyli jest szybko i bezdotykowo. A poza tym, pasażerowie lotniska od razu znają swój wynik na obecność wirusa. 

- To doskonała wiadomość dla pasażerów, którzy bezpośrednio po przylocie do Rzeszowa będą mogli szybko i bezinwazyjnie poddać się testowi na obecność koronawirusa. Mamy szansę jako pierwszy port regionalny w Polsce zapewnić podróżnym tego rodzaju innowacyjną usługę. Zależy nam, aby stale podnosić jakość doświadczenia pasażera na naszym lotnisku. Wierzę, że Covid Detector pomoże zredukować stres związany z podróżą i przyczyni się do zwiększenia ruchu pasażerskiego - powiedział Adam Hamryszczak, prezes portu lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Covid sparaliżował Marysię

Internauci nie są tacy pewni. Covid detector to "strzał w kolano"?

Po tym, jak w środowe popołudnie lotnisko pochwaliło się inwestycją, internauci podnieśli swoje wątpliwości co do jej słuszności. 

Strzał w kolano, bo klienci będą omijać to lotnisko - czytamy jeden z komentarzy. - Strata pieniędzy - wtóruje inny użytkownik.

W województwie podkarpackim w istocie, jest wybór lotnisk, ale tylko to jedno jest lotniskiem międzynarodowym. 

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE