Młodzi geodeci skanują rzeszowskie podziemia. Będzie też wirtualny spacer pod płytą Rynku [ZDJĘCIA,WYWIAD]

2016-03-20 9:13

Wyniki prac będą przedstawione na ogólnopolskiej konferencji studentów we Wrocławiu. Wykorzysta je też miasto do zaplanowania nowej wentylacji dostosowanej do kubatury podziemi.

Turyści i mieszkańcy Rzeszowa do piwnic znajdujących się pod płytą Rynku mogą wchodzić od 2007 roku. Podziemna trasa ma 400 metrów długości. Pierwsze piwniczki powstały już w XIII wieku. 

Podziemia zainspirowały młodych geodetów z Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej w Rzeszowie. Koło naukowe GEO-Team, wraz z opiekunami naukowymi, postanowiło zbadać gabaryty podziemi. Projekt nazwano "Podziemia Rynku Rzeszowskiego w modelu 3D". Jego wyniki zostaną zaprezentowane na ogólnopolskiej konferencji:

- Pomysł narodził się całkiem przypadkiem. Studenci kierunku Geodezja i Kartografia szukali jakiegoś ciekawego obiektu, który można zeskanować. Nie chcieli żeby to był zwykły budynek, tylko coś takiego czego nie można sobie od tak zeskanować bez wcześniejszego przygotowania. Student Marcin Kret, Prezes Koła Naukowego Geo-Team WSI-E w Rzeszowie, poddał pomysł by zeskanować Podziemia Rzeszowskie, ponieważ to niezwykły obiekt nie tylko pod względem historycznym, ale także geodezyjnym. Wiele ludzi postrzega podziemia jako piwnice z historią. My patrzymy na to, jako na obiekt bardzo wymagający i ciekawy architektonicznie. Myślę, że to ilość pracy i unikatowość obiektu  zadecydowała o wyborze podziemi - o początkach prac opowiada dr inż. Monika Balawejder, opiekun Koła Naukowego Geo-Team Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej w Rzeszowie.

Dodatkiem do projektu będzie wirtualny spacer:

- Prace zostaną skończone przed XI Ogólnopolską Konferencją Studentów Geodezji, która odbędzie się w dniach 21-22 kwietnia we Wrocławiu. Tam zostanie zaprezentowany cały projekt nt: "Podziemia Rynku Rzeszowskiego w modelu 3D". Jesteśmy na etapie tworzenia wirtualnego spaceru, który ma być dodatkiem do całego projektu. Głównym celem nie jest cześć multimedialna (chociaż dla wielu ludzi nie mających nic wspólnego z geodezja to jest najciekawsze), ale informacje dotyczące powierzchni, objętości, wymiarów poszczególnych części, które możemy pomierzyć w specjalistycznym programie na utworzonym modelu 3D. W pracach nad projektem wspierają nas: dr inż. Artur Warchoł, pracownik WSI-E i krakowskiej firmy ProGea Consulting,  dr inż. Monika Balawejder oraz mgr inż. Paweł Matuła pracownicy WSI-E z wieloletnim doświadczeniem praktycznym - mówi Marcin Kret, Prezes Koła Naukowego Geo-Team WSI-E w Rzeszowie.

Projekt spotkał się z zainteresowaniem władz miasta, które planują wykorzystać wyniki pomiarów do planowania wentylacji w podziemiach. Zaktywizował także studentów:

- Wielu studentów przekonało się, że koło naukowe to nie tylko nauka, ale przede wszystkim fantastyczna atmosfera i wiele praktycznych projektów, które w tym roku przywidujemy - dr inż. Balawejder nie kryje zadowolenia.

Zobacz też: Takiego zgłoszenia podkarpaccy policjanci się nie spodziewali

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki