Na którą chorobę zakaźną umiera się najczęściej w Rzeszowie? To nie koronawirus!

2020-05-22 14:33 AP/Urząd Statystyczny w Rzeszowie
Na którą chorobę zakaźną umiera się najczęściej w Rzeszowie? To nie koronawirus!
Autor: rottonara/Pixabay.com Na którą chorobę zakaźną umiera się najczęściej w Rzeszowie? To nie koronawirus!

Urząd Statystyczny w Rzeszowie podał dane dotyczące chorób zakaźnych. Okazuje się, że najczęściej występującą chorobą zakaźną w województwie podkarpackim jest grypa. W ostatnich latach liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na tę chorobę utrzymuje się na wysokim poziomie. Jednak w ostatnim okresie najgroźniejszą chorobą zakaźną, ze względu na duży procent śmiertelności jest koronawirus.

Do 19 maja br. w województwie podkarpackim na COVID-19 (koronawirus) zachorowały 374 osoby. Odnotowano 34 zgony, których przyczyną był koronawirus. W Rzeszowie od początku pandemii koronawirusa stwierdzono 28 przypadków zachorowań na COVID-19. Nie odnotowano żadnego zgonu.

Rzeszów należy do nielicznych miast wojewódzkich, w których od kilku tygodni nie odnotowano żadnych przypadków zachorowań na COVID-19. Od 22 kwietnia br. liczba przypadków zachorowań cały czas wynosi 28, z czego 28 osób uznano za ozdrowieńców.

Od 1 stycznia do 15 marca na Podkarpaciu odnotowano 44,1 tys. zachorowań na grypę. Rocznie w województwie podkarpackim notuje się kilkadziesiąt tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W 2019 roku takich zachorowań było 79,1 tys., a rok wcześniej tj. w 2018 roku 80,0 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań. Dla przykladu w 2015 roku zachorowań na grypę było 56,9 tys.

W 2019 roku odnotowano także 1,2 tys. zachorowań na choroby z grupy Salmonelloza oraz 592 przypadki zachorowań na szkarlatynę.
W 2019 roku na Podkarpaciu stwierdzono 20,0 tys. zgonów.  Najwięcej zgonów, ponad 40 proc. wszystkich, spowodowanych jest chorobami układu krążenia. Z powodu nowotworów notuje się około 25 proc. zgonów. Choroby zakaźne i pasożytnicze są przyczyną około jednej trzeciej procenta wszystkich zgonów (kilkadziesiąt osób). Podobna struktura zgonów występowała w Rzeszowie.

Środek na koronawirus

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj