Remont dworca

Niezwykłe odkrycie na dworcu PKP w Rzeszowie. Odsłonięto kamienną mozaikę [ZDJĘCIA]

2023-02-28 7:45

Podczas prac remontowych związanych z przebudową dworca PKP w Rzeszowie dokonano ciekawego odkrycia. W sali dawnej restauracji odsłonięta została mozaika modernistyczna z lat 60-tych XX w.

Ciekawego odkrycia dokonano podczas remontu dworca w Rzeszowie. Ukazała się mozaika z lat 60-tych XX w. Przy jej wykonaniu wykorzystano kamienie, czyli materiał ogólnie dostępny, uważany za małowartościowy i przypadkowy.

- Całość tworzy relief, w którym malarstwo ścienne przeplata się z fragmentami zaprawy z zatopionymi w niej kamieniami. Do wykonania mozaiki użyte zostały wielobarwne otoczaki, nasączane olejami w celu zachowania w ścianie ich naturalnego połysku i koloru mokrego kamienia - przekazuje Elżbieta Wiącek-Lach, konserwator zabytków, pełniąca nadzór konserwatorski nad inwestycją.

Nie wiadomo, kto jest autorem i wykonawcą projektu. Ze względu na zastosowane materiały oraz łączenie mozaiki z malarstwem ściennym, można przypuszczać, że twórcami kompozycji byli Hanna i Gabriel Rechowiczowie.

- Tworzyli oni w dobie modernizmu, a ich monumentalne mozaiki oraz polichromie dekorowały reprezentacyjne budynki użyteczności publicznej z tego okresu tj. „Dom Chłopa” oraz Supersam w Warszawie. Przykładem twórczości tych artystów była do niedawna dekoracja ścienna (mozaika oraz polichromia) w sali koncertowej oraz na elewacji zewnętrznej Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie - wyjaśnia Elżbieta Wiącek-Lach.

Co ciekawe, odkryta mozaika jest jednym z niewielu tego typu projektów zrealizowanych i zachowanych do dnia dzisiejszego na terenie Rzeszowa.

Co dalej z mozaiką? Zostanie poddana konserwacji. Będzie pasować do odświeżonego dworca PKP, który w założeniu po remoncie ma odzyskać modernistyczny charakter.

- Mozaika stanowi najcenniejszy zachowany w całości element dekoracyjny wnętrza dworca z tego okresu - zaznacza Elżbieta Wiącek-Lach.

Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie
Sonda
Czy w Rzeszowie czujesz się bezpiecznie?