Noc Odkrywców - V Nocne Spotkania z Nauką na Politechnice Rzeszowskiej już dziś!

2019-10-18 12:00 BL
Noc Odkrywców już w piątek na Politechnice Rzeszowskiej
Autor: Politechnika Rzeszowska Noc Odkrywców już w piątek na Politechnice Rzeszowskiej

Piątkowy wieczór na terenie Politechniki Rzeszowskiej, niemalże do samej nocy, dostarczyć może wiele "naukowych" wrażeń. Wszystko za sprawą Nocy Odkrywców, czyli V Nocnych Spotkań z Nauką.

Każdy na terenie miasteczka akademickiego Politechniki Rzeszowskiej będzie mógł doświadczyć wyjątkowych chwil za sprawą wielu naukowych atrakcji. W godzinach od 17.00 do 22.00 każdy zainteresowany, dzieci i rodzice, młodzież szkolna i studenci, mieszkańcy Rzeszowa i goście, a przede wszystkim miłośnicy wiedzy i pasjonaci nauki będą mogli bezpłatnie zobaczyć niezwykłe zjawiska.

Podczas tego wydarzenia pojawi się możliwość odwiedzenia laboratoriów Politechniki Rzeszowskiej, do których na co dzień dostęp mają tylko studenci i pracownicy. To własnie oni opowiedzą nam o badaniach, które są tam wykonywane za pomocą nowoczesnych technologii oraz o ich zastosowaniu w praktyce.

Będzie to jednak nie tylko teoria, ale i praktyka. Na Wydziale Zarządzania zapoznamy się z tajnikami kryminalistyki, na Wydziale Budownictwa będzie można zmierzyć się z egzaminem wstępnym z rysunku na kierunek Architektura. Będzie również możliwość spróbowania swoich sił w symulatorze lotu oraz samochodu ciężarowego.

Wielką atrakcją Nocy Odkrywców będzie z pewnością pokaz naukowy "Teatr wysokich napięć", w czasie którego ujrzymy moc jednych z największych transformatorów Tesli. Ten zaplanowany jest na godzinę 21.00. Wcześniej, bo o godzinie 19.00 odbędzie się z kolei wykład i pokaz "Historia światła", ukazujący ewolucję technologii związanych z użyciem światła.

W programie nie zabraknie także spojrzenia w otaczający nas wszechświat. W ramach tego kierunku, chętni uczestnicy warsztatów zbudują aktywne jądra komet. Jak zapewniają eksperci Politechniki Rzeszowskiej, woda z ziemią, pyłem, żwirem, piaskiem, proszkiem do pieczenia, sokiem malinowym i suchym lodem o temperaturze -80˚C dadzą wyjątkowy efekt wizualny i dźwiękowy.

W ramach Nocnych Spotkań z Nauką, na przybyłych będzie czekać jeszcze wiele atrakcji, w tym m.in.: pokazy fizyczne i chemiczne, prezentacja łazika marsjańskiego, czy prezentacja studenckiego bolidu rajdowego. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.

Noc Odkrywców już w piątek na Politechnice Rzeszowskiej
Autor: Politechnika Rzeszowska Noc Odkrywców już w piątek na Politechnice Rzeszowskiej