Nowy mural w Rzeszowie. „Punkt widzenia” powstał w ramach Europejskiego Stadionu Kultury [ZDJĘCIA]

Nowy mural w Rzeszowie. „Punkt widzenia” powstał w  ramach Europejskiego Stadionu Kultury [ZDJĘCIA]
Autor: Estrada Rzeszowska Nowy mural w Rzeszowie. „Punkt widzenia” powstał w ramach Europejskiego Stadionu Kultury [ZDJĘCIA]

Na mapie Rzeszowa pojawił się nowy mural. „Punkt widzenia”, bo tak się nazywa, powstał w ramach Europejskiego Stadionu Kultury. Bohaterką muralu jest Irena Elgas-Markiewicz, wnuczka Leopoldyny Januszowej i Edwarda Janusza. Ten ostatni był znanym rzeszowskim fotografem w okresie Galicji. Mural podziwiać można na jednym z przęseł Wiaduktu Śląskiego.

Mural stworzyło trzech artystów: Michał Czerko, Michał Mach i Dominik Moryń. Prace nad nim rozpoczęły się 1 czerwca. Dzieło powstało w ramach Europejskiego Stadionu Kultury, zajmuje 300 metrów kwadratowych i jest wykonany w kolorze. Bohaterką muralu „ Punkt widzenia” jest Irena Elgas-Markiewicz, wnuczka Leopoldyny Januszowej i Edwarda Janusza.

- Malunek zajmuje 300 metrów kwadratowych i jest wykonany w kolorze. Centralna część kompozycji nawiązuje do zdjęć archiwalnych i ukazuje fotografującą kobietę. Tła wykorzystywane do zdjęć w przeszłości zostały użyte do stworzenia drugiego planu. Pojawiające się elementy na bocznych ścianach otwierają kompozycję w kontekst przestrzenny. Mural swoją formą ma zwrócić uwagę przechodniów, stanowić bodziec do refleksji i swobodnej interpretacji. Jego kolorystyka wpisuje się w otoczenie stanowiące charakterystyczny punkt, który ożywia to miejsce. Całość jest artystycznym dialogiem pomiędzy przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Fotografia, która wieloaspektowo jest tematem muralu, stała się również nieodłącznym elementem życia człowieka. Wykorzystywana jest w wielu dziedzinach, stanowi przede wszystkim narzędzie do zapisu historii. „Punkt widzenia” w obiektywie aparatu może przenieść nas w zupełnie inną rzeczywistość. - informuje Estrada Rzeszowska.

Nowy mural to nie jedyne odniesienie do Edwarda Janusza na Europejskim Stadionie Kultury 2021. 26 czerwca o godzinie 18.00 w siedzibie Rzeszowskiego Inkubatora Kultury odbędzie się wydarzenie „Rzeszowskie Janusze”. To projekcja filmów (dwie części) oraz spotkanie z Elżbietą Kaliszewską (prawnuczką Edwarda Janusza). Wybór lokalizacji nie jest przypadkowy – RIK mieści się bowiem w kamienicy przy ulicy Jagiellońskiej 24, która należała kiedyś do rodziny Januszów właśnie. Niecodzienne spotkanie poprowadzi Ilona Dusza-Kowalska z Fundacji Rzeszowskiej.

DIY. Bambusowy wachlarz nad łóżko w stylu boho – zrób to sam krok po kroku
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE