Podkarpackie. Były funkcjonariusz SB skazany za znęcania się nad działaczem Solidarności

2021-10-28 7:34
Podkarpackie. Były funkcjonariusz SB skazany za znęcania się nad działaczem Solidarności
Autor: Pixabay.com Podkarpackie. Były funkcjonariusz SB skazany za znęcania się nad działaczem Solidarności

Sąd Rejonowy w Krośnie uznał Józefa W. winnym psychicznego znęcania się w latach 1981–1984 w Potoku i Krośnie (Podkarpackie) nad działaczem NSZZ Solidarność Edwardem L. Został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata.

Działania podjęte wobec pokrzywdzonego przez ówczesnego funkcjonariusza SB zmierzały do zmuszenia Edwarda L. by zaniechał działalności związkowej. Polegały one na kierowaniu wobec niego gróźb pozbawienia wolności poprzez osadzenie w zakładzie karnym oraz spowodowania zwolnienia z pracy i nieotrzymania innej na terenie woj. krośnieńskiego. Ponadto Józef W. systematycznie nękał pokrzywdzonego wizytami o różnych porach w miejscu zamieszkania. W ich trakcie dokonywał przeszukań, w czasie których informował Edwarda L., iż jest nieustannie obserwowany przez SB.

Jak zaznaczyła naczelnik, pionu śledczego rzeszowskiego IPN Beata Śmiechowska: "wyrokiem z 25 października 2021 roku Sąd Rejonowy w Krośnie uznał Józefa W. – byłego funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Krośnie – winnym psychicznego znęcania się w latach 1981–1984 w Potoku i Krośnie nad działaczem NSZZ Solidarność Edwardem L.".

Zobacz też: Rzeszów: Ciało znaleziono w zalewie nad Wisłokiem! To zaginiony Mariusz Michalik?

Śmiechowska podkreśliła, że sąd uznał, podzielając stanowisko prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie wyrażone zarówno w akcie oskarżenia oraz prezentowane na rozprawie sądowej, iż zarzucony oskarżonemu czyn wyczerpał znamiona zbrodni komunistycznej i stanowił zbrodnię przeciwko ludzkości.

Dajcie mi święty spokój - krzyczała w sądzie kobieta, która przewoziła 42 nielegalnych imigrantów pod Toruniem
Sonda
Czy ufasz wyrokom polskich sądów?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE