TURKI

i

Autor: Facebook Fot. UG Tryńcz. W 2022 roku w Tryńczy odbyła się XVII Ogólnopolska i XXVIII Podkarpacka Parada Straży Wielkanocnej

Pokaz Turków. Wielkanocna tradycja kultywowana w Tryńczy [GALERIA]

2022-04-18 11:45

W niedzielę wielkanocną w gminie Tryńcza odbył się pokaz Turków. Z kolei za tydzień będzie tam miała miejsce XVII Ogólnopolska i XXVIII Podkarpacka Parada Straży Wielkanocnej „TURKI 2022” pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. To niezwykle barwne wydarzenie zawsze przyciąga mnóstwo ludzi. Wszak Straż Grobowa ,popularnie zwana Turkami to zwyczaj, który nierozerwalnie kojarzy się z Wielkanocą na Podkarpaciu.

Jak doskonale wiadomo z Ewangelii, Jezus został pochowany w grobie wykutym w skale, przy którym – na specjalną prośbę przedniejszych kapłanów i faryzeuszy – ustawiono straż. Upamiętnia te wydarzenia liturgiczny obrzęd urządzania w kościołach w Wielki Piątek symbolicznego Grobu Bożego. Znany w Europie już w X w., szczególnie popularny w okresie wypraw krzyżowych, kiedy to chrześcijanie mogli strzec prawdziwego Grobu Jezusa w Jerozolimie. Przekaz ewangeliczny stał się także podstawą zwyczaju stawiania przy symbolicznym grobie Chrystusa straży, kultywowanego szczególnie w niektórych parafiach na Podkarpaciu. Straż pełnią harcerze, ministranci, ale przede wszystkim reprezentanci straży pożarnych, których mundury często są wzbogacane przez dodatkowe elementy nawiązujące do lokalnych zwyczajów. W regionie Przeworska jest jeszcze piękniej. Bożego Grobu pilnuje "Straż Grobowa" potocznie zwana Turkami.  

Ze sznurka mogę zrobić niemal wszystko

Jak podaje Cultural Capital Counts to przepiękne, ciągle kultywowane dziedzictwo kultury niematerialnej. - W Polsce zasługę upowszechnienia obu tradycji przypisuje się utworzonemu w Ziemi Świętej w czasach krucjat Zakonowi Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Pańskiego, zwanych popularnie bożogrobcami lub miechowitami (od Miechowa – głównej siedziby zakonu w Polsce). Najcenniejszą pamiątką po bożogrobcach na Podkarpaciu jest kaplica Grobu Bożego w bazylice mniejszej pw. Świętego Ducha w Przeworsku, zbudowana na wzór kaplicy w Jerozolimie. Ich siedziby znajdowały się także w kilku innych osadach regionu i co ciekawe, właśnie w tych parafiach – lub ich sąsiedztwie – tradycja straży grobowych jest najsilniejsza. Straże grobowe kultywowane są w licznych podkarpackich parafiach, w każdej nieco odmiennie. (...) Straże o charakterze Turków znajdziemy także na ziemi przeworskiej, m.in. w Gniewczynie i Tryńczy. Niezależnie od strojów zresztą, Podkarpacie to jeden z nielicznych regionów, gdzie zwyczaj zaciągania wart jest kultywowany z pieczołowitością i znajduje wielu entuzjastów wśród ludzi młodych. Stroje w większości parafii są dość dowolne, ale posiadają wspólne elementy „militarne”, przemieszane z detalami ludowymi. Straże grobowe pełnią honorową wartę od Wielkiego Piątku aż do uroczystej Rezurekcji, odprawianej w Niedzielę Wielkanocną rano (...)"

Parady Turków to jedne z najbarwniejszych, najbardziej egzotycznych i niepowtarzalnych zwyczajów w Europie. Istniejące w niezmienionej formie od wielu dziesięcioleci, przekazywane z pokolenia na pokolenie, stanowią niepowtarzalną oprawę dla okresu świątecznego. W Wielkanoc 2022 roku w gminie Tryńcza Turki zagościły po raz kolejny. W kultywowanie tej przepięknej tradycji mocno włącza się wójt gminy Ryszard Jędruch, który sam służy w Straży Grobowej i dba o jej upamiętnianie, wiedząc jak dla mieszkańców regionu ważna jest ta tradycja. Od 2004 r. podkarpackie parady straży są zarazem przeglądami o charakterze ogólnopolskim i zawsze przyciągają rzesze oglądających.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki