Przeworsk: Władze miasta zarządziły KONTROLE, sprawdzą co mieszkańcy PALĄ w piecach

2019-11-13 11:45
Podczas spalania odpadów do powietrza dostają się toksyczne substancje
Autor: Bru-nO / Pixabay.com Podczas spalania odpadów do powietrza dostają się toksyczne substancje

Nieubłaganie zbliża się zima, niskie temperatury już zmuszają większość z nas do rozpoczęcia sezonu grzewczego. Niestety to też okres, w którym często znacznie pogarsza się jakość powietrza. Reagować na to postanowiły władze Przeworska.

Czystość powietrza stanowi w naszym kraju coraz większy problem. Co prawda coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z możliwego zagrożenia dla zdrowia, powodowanego przez smog, jednak świadomość w tej sprawie wciąż rośnie zbyt wolno. A ważne jest to czym i jak palimy w naszych piecach.

Sytuacją na "własnym podwórku" postanowiły się zająć władze Przeworska. Jak poinformował tamtejszy urząd miasta, już 18 listopada, czyli w najbliższy poniedziałek, mają ruszyć kontrole dotyczące przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w zakresie spalania odpadów w piecach grzewczych. Potrwają one do 29 marca 2020 roku.

W praktyce oznacza to, że do domów mieszkańców Przeworska będą mogli zajrzeć pracownicy straży miejskiej. Wszystko po to, aby skontrolować, co używane jest do palenia w piecach. Według informacji miasta, pracownicy będą mieli prawo wstępu na teren nieruchomości prywatnych w godzinach od 6.00 do 22.00. Na miejscu strażnicy będą mogli przeprowadzić niezbędne badania, a także pobrać próbki z paleniska.

Co więcej, jeżeli utrudni się, lub uniemożliwi uzasadnioną prawem kontrolę, wówczas na miejsce zostanie wezwana policja, ponieważ takie zachowanie ze strony mieszkańca spełnia znamiona przestępstwa. Kontrolowanemu w takim wypadku grozi kara pozbawienia wolności nawet do trzech lat.

Przeworskie władze przypominają, że nielegalne spalanie odpadów jest wykroczeniem, a jego sprawca może podlegać karze aresztu lub grzywny. Pamiętajmy jednocześnie, że spalanie plastików i innych tworzyw sztucznych, chemikaliów, gum czy sztucznych skór powoduje, że do otaczającego nas powietrza dostają się toksyczne związki zagrażające naszemu organizmowi.

Udokumentowane są przypadki nowotworów płuc i układu pokarmowego, czy też poważne problemy z tarczycą związane ze złą jakością powietrza. Ponadto, szkodliwe substancje dostają się później również do gleby, a także osadzają na spożywanych przez nas warzywach. Warto więc odpowiedzialnie podejść do tematu czystości naszego środowiska.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE