Na granicy w Korczowej na uchodźców czekają ludzie z całej Europy

i

Autor: BEATA OLEJARKA/ SUPER EXPRESS Na granicy w Korczowej na uchodźców czekają ludzie z całej Europy

Rosyjski szpieg zatrzymany w Przemyślu?! Zatrzymała go Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

2022-03-04 9:40

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała w Przemyślu mężczyznę, który jest podejrzany w sprawie szpiegostwa na rzecz rosyjskiego wywiadu! Prowadzone jest śledztwo w tej sprawie. Mężczyzna usłyszał zarzuty i trafił do aresztu. Szczegóły poniżej.

Prokuratura Krajowa poinformowała nas o śledztwie w sprawie szpiegostwa na rzecz rosyjskiego wywiadu. Zatrzymano mężczyznę, który usłyszał już prokuratorskie zarzuty. Na wniosek prokuratury, sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie. Śledztwo prowadzi Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie wspólnie z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zobacz też: Ukraina. Chorego na białaczkę 4-latka nie zabrał konwój medyczny! Karetka wiezie go przez całą Polskę, by wygrać wyścig z czasem

Przemyśl. ABW zatrzymała obywatela Hiszpanii rosyjskiego pochodzenia

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że mężczyzna został zatrzymany w Przemyślu w nocy z 27 na 28 lutego.

- Mężczyzna został zidentyfikowany jako agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego FR (GRU). Działania na rzecz Rosji prowadził, korzystając ze statusu dziennikarskiego. Dzięki temu miał możliwość swobodnego przemieszczania się po Europie i świecie, w tym do stref objętych konfliktami zbrojnymi i rejonów napięć politycznych - podał Żaryn w rozmowie z PAP.

Jak się okazuje, mężczyzna przez kilka dni przebywał na Podkarpaciu.

- Zatrzymany przebywał przez kilka dni na terenie województwa podkarpackiego. W czasie pobytu w Polsce docierał do informacji, których wykorzystanie przez rosyjskie służby specjalne mogło mieć negatywny wpływ bezpośrednio na bezpieczeństwo wewnętrzne, zewnętrzne i obronność naszego kraju - poinformował rzecznik.

Dodał, że przed zatrzymaniem przez ABW planował wyjazd na Ukrainę w celu kontynuowania swojej działalności.

- Przy zatrzymanym zabezpieczono obszerny materiał dowodowy, który obecnie poddawany jest szczegółowym analizom - zaznaczył Żaryn.

Mężczyzna podejrzany o szpiegostwo usłyszał zarzuty

Dział prasowy Prokuratury Krajowej poinformował nas o tym, że Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie przedstawił zatrzymanemu mężczyźnie zarzut szpiegostwa na rzecz służb specjalnych Federacji Rosyjskiej (GRU) przeciwko interesom Rzeczpospolitej Polskiej kwalifikowany z art. 130 § 1 kk. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

- Z ustaleń postępowania wynika, że podejrzany prowadził działalność szpiegowską na terenie Warszawy, Przemyśla, Medyki oraz innych miast Rzeczypospolitej jak również na terenie Ukrainy i innych państw - podaje Prokuratura Krajowa

Na wniosek prokuratora Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę ucieczki oraz matactwa, Sąd zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Rzeszów. W samo południe rozbrzmiał hymn Ukrainy
Sonda
Włączyłeś się w pomoc zbierania rzeczy dla Ukraińców?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE