Rzeszowskie autobusy napędzane energią elektryczną

i

Autor: ZTM Rzeszów / ztm.rzeszow.pl Rzeszowskie autobusy napędzane energią elektryczną

Rzeszów liderem ekologicznego transportu? Stolica Podkarpacia w prestiżowym zestawieniu

2019-07-16 12:34

Popularny zagraniczny portal internetowy Euronews.com zamieścił na swoich łamach zestawienie czterech europejskich miast, które według dziennikarzy tego medium przodują pod względem wdrażania ekologicznych rozwiązań w komunikacji miejskiej. W tym gronie znalazł się także Rzeszów.

Portal Euronews.com będący internetową odsłoną bardzo popularnego europejskiego wielojęzycznego telewizyjnego kanału informacyjnego, zamieścił artykuł, w którym uwzględnił cztery miasta Starego Kontynentu, które zasługują na miano liderów pod względem transportu przyjaznego ekologii. Pod uwagę wzięto pojazdy poruszające się po europejskich metropoliach, punkty, w których kierowcy mogą podładować swoje samochody z napędem elektrycznym, jak i infrastrukturę drogową.

Jak zaznaczyli autorzy zestawienia, w Europie kształtuje się coraz większa ekologiczna świadomość, której wyrazem są działania mające na celu zmniejszanie emisji dwutlenku węgla, a co za tym idzie, dbałość o lepszy stan powietrze i jego mniejsze zanieczyszczenie. To rośnie się z pewnością także za sprawą ilości pojazdów spalinowych w centrach miast.

Pierwszym z czterech przykładów miast "przyjaznych dla środowiska" okazał się właśnie Rzeszów. Autorka artykułu, Lucy Wagstaffe, podkreśliła działania dotyczące zainstalowania w Rzeszowie ponad 140 wiat autobusowych zasilanych energią słoneczną, które są praktycznie samowystarczalne energetycznie i nie zanieczyszczają powietrza dwutlenkiem węgla, który w większych stężeniach jest szkodliwy dla zdrowia. Uwzględniła także wprowadzenie do miejskiego taboru autobusowego pojazdów elektrycznych, które funkcjonują w stolicy województwa podkarpackiego od lutego bieżącego roku.

"Takie ekologiczne zmiany przyczyniają się do osiągnięcia celu, którym jest "inteligentne miasto". Wiele europejskich miast może wyciągnąć wnioski z tej technologicznej inicjatywy" - możemy przeczytać w podsumowaniu.

W zestawieniu obok Rzeszowa, znalazły się ponadto: brytyjski Londyn (za dwupiętrowe autobusy napędzane wodorem), niemieckie Ruesselsheim (za plany zbudowania 1300 stacji ładowania samochodów elektrycznych) oraz duńska Kopenhaga (za plany wycofania wszystkich autobusów miejskich z silnikiem spalinowym do 2025 r.).

Dodajmy, że Polska od wielu lat plasuje się na czołowych lokatach wśród pod najbardziej zanieczyszczonych krajów Unii Europejskiej. Dlatego też eksperci podkreślają, że walka z emisją CO2 powinna być jednym z priorytetów obecnych władz.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki