Rzeszów: Odwołany spektakl #Chybanieja

i

Autor: Pixabay Rzeszów: Odwołany spektakl #Chybanieja

Rzeszów: Odwołany spektakl #Chybanieja. Mamy komentarz reżysera! [AUDIO]

2019-02-23 12:19

"Ten spektakl obraża uczucia religijne" - twierdzą władze Rzeszowa. A mowa o #Chybanieja w reżyserii Pawła Passiniego, którego premiera miała odbyć się za dwa tygodnie w Teatrze Maska. Miała, bo prezydent miasta zdecydował o odwołaniu sztuki. Wszystko przez kontrowersyjne treści, które miały pojawić się w scenariuszu.  

#Chybanieja”w reżyserii Pawła Passiniego zostało odwołane na dwa tygodnie przed premierą. Sztuka miała otworzyć rzeszowski festiwal Maskarada.Spektakl do czwartku powstawał na rzeszowskiej scenie, z rzeszowskimi aktorami z “Maski”. W czwartek Paweł Passini wraz z zespołem, dowiedział się od dyrekcji teatru, że ten zrywa z nim współpracę.

Związany na stałe z Lublinem reżyser nie ukrywa, że jest zszokowany tym, jak w Rzeszowie potraktowano jego pracę. Pierwszy raz zdarzyło mu się, by przerwać przygotowania nad spektaklem, zanim jeszcze odbyła się jego premiera. Posłuchajcie co o całej sprawie powiedział nam 
Paweł Passini (rozmawiała Aleksandra Ciemierkiewicz):

Z kolei Artur Pałyga, autor scenariusza, tak skomentował decyzję ratusza: "Tę radykalną cenzorską decyzję podjęto bez obejrzenia spektaklu i bez żadnych konsultacji, czy rozmów z twórcami. Dyrekcja teatru poinformowała publicznie zespół, że statutowym zadaniem Teatru Maska jest produkcja spektakli dla dzieci i młodzieży, dodając, iż jest to jedynie oficjalny pretekst odwołania premiery i przerwania prac nad spektaklem. Dyrektor Jacek Popławski uczestniczył w próbie, podczas której zapoznał się z całością sztuki i koncepcją spektaklu i zaakceptował je, po czym potwierdził ustne umowy z twórcami. Przyczyny, dla których przerywa się prace nad spektaklem uważamy za uwłaczające Teatrowi i jego publiczności, Miastu, Kościołowi oraz polskiemu prawu."


Postanowiliśmy zapytać też w ratuszu, skąd taka decyzja. Jak powiedział nam Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta miasta, taka decyzja to efekt kontrowersyjnych treści, które pojawiły się w scenariuszu. I tu może chodzić o dwa wątki. Antysemicki: chodzi o temat obrządku „judaszków”, czyli obyczaj zanotowany w źródłach po raz pierwszy w XVIII wieku, nawiązuje do historii zmartwychwstania Chrystusa i przypominając o zdradzie Judasza. Drugi miał obrażać uczucia religijne zarówno katolików. W tym przypadku mowa o afer dotyczących skali pedofilii:


Jak dodaje Chłodnicki, od decyzji prezydenta nie ma odwołania. W związku z taką decyzją oświadczenie wydały władze wojewódzkie partii "Wiosna" Roberta Biedronia na Podkarpaciu. Ci apelują o przywrócenie spektaklu. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki