Punkt przyjęć dla Ukraińców w Przemyślu [ZDJĘCIA]

i

Autor: Beata Olejarka/SUPER EXPRESS

Rzeszów: Pierwsze transporty z pomocą wyruszyły na Ukrainę. Dary dla Lwowa

2022-02-28 9:09

Rzeszów i Podkarpacie pomagają uchodźcom z Ukrainy przybywającym do Polski, ale wsparcie wysyłane jest też za naszą wschodnią granicę. Odpowiedź tych, którzy chcieli przyłączyć się do zbiórek, była ogromna. W magazynach są tony potrzebnych rzeczy. Teraz część z nich może wyruszyć w drogę na wschód.

Pierwsze transporty z pomocą wyruszyły z Rzeszowa na Ukrainę – potwierdzają przedstawiciele rzeszowskiego magistratu. To m.in. rzeczy zebrane dzięki ludziom dobrej woli, którzy od tragicznego czwartku, 24 lutego, chcieli pomóc naszym wschodnim sąsiadom. Do Rzeszowa i na całe Podkarpacie, podobnie jak na Lubelszczyznę, docierają kolejne fale uchodźców.

Zobacz: Ukraińscy pogranicznicy mają spore problemy z odprawą uchodźców uciekających przed wojną [WIDEO, GALERIA].

W niedzielę z Rzeszowa wyruszył pierwszy transport z najpotrzebniejszymi rzeczami dla obywateli Ukrainy. To cztery półciężarówki z materiałami pierwszej potrzeby, przyniesionymi przez mieszkańców – poinformowała rzeczniczka rzeszowskiego magistratu, Marzena Kłeczek-Krawiec.

Wśród rzeczy, które trafią do mieszkańców miasta partnerskiego Rzeszowa – Lwowa są ubrania, koce, kołdry, żywność, środki higieniczne. – Pod Halą Podpromie część najpotrzebniejszych rzeczy dopakowano również do tira, który jechał na Ukrainę i zapakowany był towarem tylko częściowo – dodała. Kolejne transporty ze stolicy Podkarpacia planowane są na poniedziałek.

Na granicy w Medyce jest dużo więcej samochodów i funkcjonariuszy niż uchodźców, bo ukraińscy pogranicznicy mają spore problemy z odprawą uciekających

Od soboty, 26 lutego, w filiach Rzeszowskiego Domu Kultury oraz w Zespole Szkół Gospodarczych rusza zbiórka darów dla ogarniętej wojną Ukrainy. Dary można dostarczać przez siedem dni w tygodniu do kilkunastu punktów na ternie miasta. Na liście najpotrzebniejszych rzeczy są środki medyczne, leki i opatrunki, ale też: śpiwory, karimaty (najlepiej z folią), koce, power banki, ładowarki, kable (różne końcówki), środki higieniczne: pasty i szczoteczki do zębów, żele do mycia, mydła, szampony, podpaski, tampony, pieluchy, żywność dla dzieci. Szczegółowe informacje o zbiórkach można znaleźć na stronie rzeszowskiego magistratu: erzeszow.pl.

Zobacz, jak wygląda sytuacja na granicy w Medyce. Zdjęcia z przejścia granicznego w galerii poniżej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki